w imieniu Oddziału Warszawskiego Związku Kompozytorów Polskich zapraszam na 37. Warszawskie Spotkania Muzyczne. W tym roku – wyjątkowo dużo historii. Rozpoczniemy od znakomitego zespołu muzyki dawnej „Vasa Consort” z Krakowa. W 225. rocznicę urodzin Adama Mickiewicza przypomnimy pieśni powstałe do słów wieszcza, ale też usłyszymy cztery prawykonania utworów powstałych „a propos”. Zaprezentujemy internetowy portal poświęcony Zygmuntowi Mycielskiemu – niepokornemu kompozytorowi, pisarzowi i publicyście. Będzie można posłuchać nieznanych nagrań i wypowiedzi Mycielskiego a także porozmawiać z twórcami portalu o ich niezwykłej pracy. Na koniec, 80 lat po powstaniu w getcie warszawskim, przypomnimy, jak różnorodne korzenie, w tym żydowskie, ma polska muzyka.
Oczywiście nie zabraknie awangardy, nowości, prawykonań i koncertu dla dzieci. Dzieci podobno pytają, czy wszyscy kompozytorzy dawno już umarli, skoro tylko o takich uczą się w szkole. Warszawskie Spotkania Muzyczne są chyba właściwą odpowiedzią. Zapraszamy!
Jarosław Siwiński Dyrektor Artystyczny 37. Warszawskich Spotkań Muzycznych
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny
Kościół Ewangelicko-Augsburski Św. Trójcy, pl. Małachowskiego 1
Scacchi, Merula, Pacelli, Valentini… poznajmy wybitnych włoskich kompozytorów XVII w. na służbie polskich królów. Największą uwagę skupimy na Franciszku Liliusie, urodzonym w Warszawie synu utalentowanego włoskiego muzyka. Choć burzliwa historia nie oszczędziła zbyt wielu zapisów nutowych ówczesnych dzieł, a często nawet wizerunków ich twórców, wiemy jak wielkie zamiłowanie do włoskiej (a może już polskiej?) muzyki przejawiali Wazowie. A ponieważ muzyka – ten najpiękniejszy wehikuł czasu – nie przedawnia się, my też możemy jej szczęśliwie posmakować.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Laboratorium – Sala im. Wojciecha Krukowskiego, ul. Jazdów 2
Czy można grać tyko z nut? A gdyby tak zagrać z kolorów, a do grania zaprosić kogoś, kto może nigdy jeszcze nie grał? A gdyby tak stać się na chwilę prawdziwym muzykiem? A potem harfę zamienić na pędzel? Podłogę na papier? A gdyby tak…? Kasia Lewandowska – harfistka, kompozytorka, poetka, grafik i wydawca unikalnych płyt i książek – zaprasza dzieci na wyjątkowy rodzinny koncert, mądrze zwany „partycypacyjnym”. Zalecana ciekawość i odwaga.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc warto zarejestrować się wcześniej poprzez formularzinternetowy lub e-mail: promocja@wsm.art.pl
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59
Adam Mickiewicz, symbol polskiego romantyzmu, urodził się 225 lat temu. To nie jedyny powód, dla którego przypomnimy liczne, powstałe do jego poezji, pieśni. Czy bowiem romantyzm teraz, w Polsce, coś jeszcze znaczy? Jeśli tak, to co? Odpowiedzi na to pytanie przyniesie być może pierwsza część koncertu. Pomyślałby ktoś że kolejność powinna być inna, chronologiczna: najpierw muzyka dawniejsza, na koniec – współczesna. Porzucając historyczny porządek proponujemy perspektywę inną: człowieka, który będąc zawsze zanurzonym w teraźniejszości, w dawność tylko spogląda. W życiu inaczej być nie może, niech więc tak będzie i na koncercie.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Sala Koncertowa, ul. Fredry 8
Zygmunt Mycielski – niepokorny kompozytor, pisarz i publicysta, od dawna fascynuje badaczy powojennego życia muzycznego. W ramach festiwalu prezentujemy kolejny już portal internetowy z serii poświęconej polskim kompozytorom, przygotowany przez znakomitych muzykologów.
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59
Tytuł koncertu odnosi się oczywiście do kreatywności kompozytorów, ale nie tylko. To także ukłon złożony muzykom, którzy, miast latami ogrywać bezpieczną klasykę, podejmują się interpretacji utworów zupełnie nowych, nierzadko w obecności ich twórców. A partytura Cimochowizny Krzysztofa Knittla, mająca jedynie wykonawcę inspirować (polecamy obejrzeć ją tutaj) to wyzwanie ekstremalne, ale i prawdziwa uczta dla dyrygenta, muzyków i naszej własnej imaginacji.
Słuchając muzyki zazwyczaj nie przywiązujemy wagi do życiorysów jej twórców. Jednak 80 lat po powstaniu w warszawskim getcie warto przypomnieć, jak nierozerwalną częścią polskiej muzyki są utwory kompozytorów o żydowskich korzeniach. Koncert zamykający 37. Warszawskie Spotkania Muzyczne zawiera nazwiska zarówno bardzo znane jak i te niemal zapomniane, utwory powstałe w XIX i XX wieku, klasykę i kabaretowe piosenki…
Kompozytorzy 2023
Wykonawcy 2023
Autorzy portalu www.mycielski.polmic.pl
Organizator: Związek Kompozytorów Polskich Rynek Starego Miasta 27 00-272 Warszawa www.zkp.org.pl
Dyrektor Organizacyjny: Marta Skotnicka-Karska tel. 22 831 17 41 kom. 883 333 623 e-mail: zkp@zkp.org.pl