Menu Zamknij

Lala Czaplicka

Joanna Lalek (Lala Czaplicka) urodziła się w Warszawie. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie klawesynu prof. Władysława Kłosiewicza. Naukę śpiewu rozpoczęła w klasie prof. Hanny Rejmer. W 2017 r. ukończyła studia wokalne, z wyróżnieniem, na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Anny Radziejewskiej.
W latach 2005-2006 studiowała śpiew w Accademia Internazionale della Musica w Mediolanie. Swój warsztat wokalny rozwijała pod kierunkiem Olgi Pasiecznik i Jacka Laszczkowskiego.
Współpracuje z wieloma współczesnymi kompozytorami. Występowała w Teatrze Polskim w Warszawie wykonując wokalne partie solowe w przedstawieniu Hekabe w reżyserii Karoliny Labahua z muzyką Aleksandra Kościowa.
Jako solistka występowała na wielu festiwalach w kraju i za granicą m.in. Festiwalu Kolory Polski, Festiwalu Oper Barokowych Dramma per Musica, Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka, Enter Enea Festival, Nostalgia Festival, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Warszawie, festiwalu muzycznym w Greifswaldzie, Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, Festiwalu Incarnatus Est, a także w ramach cyklu koncertów Bach 200 UW na Uniwersytecie Warszawskim, na scenie muzycznej legendarnej warszawskiej Klubokawiarni Babel pod auspicjami TSKŻ, w Muzeum Polin, Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu oraz w Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Szczecińskiej, Słupskiej, Częstochowskiej i Podkarpackiej. Śpiewała w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, a także w Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej. Koncertom tym towarzyszyły radiowe transmisje na żywo. W 2017 roku kreowała partię Medei w operze F. Cavallego Il Giasone w reżyserii Michała Zdunika w Teatrze Collegium Nobilium, w roku 2018 partię Oberto w operze G.F. Haendla Alcina w reżyserii Jacka Tyskiego, a w roku 2019 partię Drugiej Damy w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta w reżyserii Giovanniego Castellanosa w Warszawskiej Operze Kameralnej.
Artystka współpracuje także z zespołami: The New Art Ensemble, Kwadrofonik, LuteDuo, Gang Tango, Ensemble Hyacinthus, Consortium Sedinum, Gradus ad Parnassum i Royal Baroque Ensemble.
Ze względu na swoje rozległe możliwości wokalne śpiewa także muzykę popularną, współczesną, jazzową i gospel. Występuje pod scenicznym pseudonimem Lala Czaplicka wraz z założonym przez siebie zespołem Orkiestra Adria specjalizującym się w graniu polskiej muzyki popularnej okresu międzywojennego, koncertując w całej Polsce. W 2021 roku nagrała monograficzną płytę z kompozycjami Władysława Szpilmana. W 2022 roku wzięła udział w światowym prawykonaniu tang kompozycji Jerzego Maksymiuka dedykowanych artystce.