Menu Zamknij

Monika Szpyrka

fot. Sannhet studio

Kompozytorka urodzona w Krakowie w 1993 roku. Ukończyła studia magisterskie z kompozycji w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Anny Zawadzkiej-Gołosz oraz studia licencjackie z teorii muzyki, a także program solistyczny w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Aarhus pod kierunkiem Juliany Hodkinson, Nielsa Rønsholdta oraz Simona Steena-Andersena.
Jej utwory wykonywane były na koncertach w Polsce i za granicą, m.in.: PRISM w Wiedniu, New Music for Strings w Aarhus, MFMW Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Musica Electronica Nova, Musica Polonica Nova, Pulsar Festival w Kopenhadze, Międzynarodowych Letnich Kursach Muzyki Nowej w Darmstadcie, Young Composers’ Meeting w Apeldoorn. Współpracowała z zespołami i wykonawcami: Aarhus Sinfonietta, Airborne Extended, Duo van Vliet, E-MEX, Ensemble Modern, Gośka Isphording, Kompopolex, Lutosławski Quartet, Małgorzata Walentynowicz, Matthias Geuting, NJYD Quartet, Orkest De Ereprijs, Orkiestra Muzyki Nowej, Ostravská Banda, Spółdzielnia Muzyczna. Kompozycje Szpyrki transmitowane były przez m.in.: LTR, Sveriges Radio, SWR, Program 2 Polskiego Radia.
Uczestniczyła również w warsztatach: Donaueschinger Musiktage Next Generation (2016), SYNTHETIS (2016, 2017). Podczas kursów brała udział w lekcjach indywidualnych z: Markiem Andrem, Richardem Ayresem, Marco Blaauwem, Zygmuntem Krauze, Johannesem Kreidlerem, Bernhardem Langiem, Martijnem Paddingiem, Stefanem Prinsem, Rebeccą Saunders, Marco Stroppą, Jennifer Walshe, Agatą Zubel.
Jest laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszych studentów (2017), a także Stypendium m.st. Warszawy SAPERE AUSO (2017/18), Stypendium Popierania Twórczości duńskiego Funduszu Koda Kultur (2018, 2022). W 2022 roku jej kompozycja Part among Parts reprezentowała Polskie Radio i otrzymała pierwszą lokatę w kategorii „Młodzi kompozytorzy” na 68. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Palermo. Obecnie realizuje studia doktoranckie w macierzystej uczelni.

HACKMANIT na dwa flety i elektronikę (2023)
Hackmanit to naturalny minerał, którego wyjątkowość polega na tenebrescencji — zdolności do zmiany koloru pod wpływem światła słonecznego, powtarzającej się niemal w nieskończoność. Jest to jedno z najrzadszych zjawisk optycznych dotyczących kamieni szlachetnych. Uważa się także, że hackmanit sprzyja wejściu w głęboki stan medytacyjny i wywołaniu poczucia radości, wolności, uzdrowienia oraz odnalezienia sensu w przebytych doświadczeniach.
Kompozycja powstała dzięki stypendium Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Monika Szpyrka