Menu Zamknij

Maja Miro

fot. Daria Szczygieł

Urodzona w Krakowie, obecnie związana z Gdańskiem. Ukończyła flet barokowy w Akademii Muzycznej w Krakowie. Studiowała psychologię stosowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz muzykoterapię w Akademii Muzycznej w Łodzi. Studia muzyczne kontynuowała w Konserwatorium w Amsterdamie, w klasie poprzecznych fletów historycznych prof. Martena Roota. Posiada stopień doktora sztuki, który uzyskała w 2016 roku w Akademii Muzycznej im St. Moniuszki w Gdańsku, prezentując pracę o współczesnych kompozycjach na flet barokowy.
Specjalizuje się w grze na poprzecznych fletach historycznych – renesansowym, barokowym, wczesnych systemach klapowych – zarówno w kontekście muzyki dawnej, jak i muzyki współczesnej oraz improwizowanej. Współpracuje z Akademią Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku, gdzie prowadzi klasę fletu traverso w ramach Podyplomowego Studium Muzyki Dawnej.
Od 2005 roku organizuje koncerty, festiwale, a także tworzy autorskie projekty muzyczne, sytuujące traverso i inne instrumenty historyczne w kontekście współczesnym. Powstają one we współpracy z artystami reprezentującymi różne dziedziny sztuki: tancerzami (Agafia Wieliczko, Joanna Czajkowska, Anna Haracz, Magdalena Przybysz, Ewa Szubstarska, Paulina Wysocka, Marta Pietruszka), rzeźbiarzami (Joost Bricken-Caarten), filmowcami (Anna Pankiewicz, Fundacja Nowych Ujęć), reżyserami teatralnymi (Tomasz Man, Marek Brand), aktorami (Katarzyna Zawiślak-Dolny, Renia Gosławska, Dorota Lulka, Katarzyna Z. Michalska, Łukasz Kozub) i innymi muzykami (Michał Jacaszek).
Jest prezesem Fundacji Silva Rerum, działającej na rzecz muzyki wykonywanej na instrumentach historycznych oraz muzykiem zespołu Silva Rerum arte. Pełni funkcję dyrektor artystycznej Festiwalu instrumentów historycznych Cappella Angelica, odbywającego się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Współpracuje także z zespołami: De Nederlandse Bachvereniging, Nieuwe Philharmonie Utrecht, Capella Cracoviensis, Collegium Cracoviensae, Sweelink Baroque Orchestra, Luters Bach Ensemble Groningen, Cracovia Barocca, Floripari oraz z baletem dworskim Cracovia Danza.