Menu Zamknij

Ewa Liebchen

fot. Ksawery Zamoyski

Flecistka, solistka i kameralistka, specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Dokonała licznych wykonań i prawykonań dzieł muzyki polskiej. Wiele z nich powstało na zamówienie w ramach programu MKiDN „Zamówienia kompozytorskie”.
Jest absolwentką Accademia Italiana del Flauto (2002) w klasie fletu prof. Raymonda Guiot i Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fletu prof. Jadwigi Kotnowskiej (2005).
Laureatka ogólnopolskich, a także międzynarodowych konkursów muzycznych jako solistka i kameralistka. Stypendystka takich organizacji jak Fundacja Kultury, ZAiKS, Top Wind czy Accademia Musicale Chigiana. Jest również dwukrotną laureatką Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska”.
W ramach działalności pedagogicznej prowadzi prezentacje i warsztaty z zakresu współczesnego wykonawstwa dla instrumentalistów, pedagogów i kompozytorów. Gościła z wykładami na uczelniach muzycznych w Bydgoszczy, Gdańsku, Łodzi. Jako artysta-rezydent była zapraszana na Międzynarodowe Letnie Kursy Kompozytorskie „Synthetis” w Radziejowicach (2015, 2017), a także była gościem Sichuan Conservatory of Music (SCCM) w Chendgu w Chinach (2017).
Jest flecistką Chain Ensemble, zespołu zajmującego się wykonawstwem muzyki nowej prowadzonego przez prof. Andrzeja Bauera. Od piętnastu lat współtworzy też duet fletowy Flute O’Clock. W 2010 roku nakładem wydawnictwa DUX ukazała się pierwsza płyta zespołu. Album Now otrzymał wyróżnienie miesięcznika Hi-Fi i Muzyka dla Płyty Roku 2010 oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Flecistka ma na swoim koncie płyty z muzyką polskich kompozytorów – Sławomira Kupczaka i Dominika Karskiego, które ukazały się nakładem wydawnictw DUX i Bôłt Records. W 2018 roku również nakładem wydawnictwa Bôłt Records ukazała się jej pierwsza solowa płyta Electric Sheep. Utwór z tej płyty Halny, dedykowany flecistce przez kompozytora Sławomira Kupczaka, otrzymał rekomendację 66. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów. Kolejny projekt płytowy Goodnight Mr. Górecki (Bôłt Records) nagrany z pianistką Emilią Karoliną Sitarz, wokalistką Barbarą Kingą Majewską i perkusistą Hubertem Zemlerem ukazał się w październiku 2020 roku w 10. rocznicę śmierci kompozytora.
Premiera najnowszej solowej płyty Dizzy Divinity (Bôłt Records) z utworami kompozytorów litewskich i rumuńskich inaugurowała ostatnią edycję festiwalu Sacrum Profanum 2022.