Menu Zamknij

Szanowni Państwo,

jedyny festiwal poświęcony kompozytorom żyjącym i działającym w Warszawie przetrwał trudny 2020 rok i z nadzieją wyczekuje normalności. A na razie, o ile wszystko pójdzie z planem, będzie smakowicie, choć wciąż będzie to, w sensie dość dosłownym, smakowanie przez szybkę…

W tegorocznym programie znajdą się m.in. polskie utwory multiperkusyjne w wykonaniu Hob-beats Percussion Group w wirtualnym koncercie 360°, kompozycje Carla Gesualda da Venosa (zaśpiewa je La Tempesta z towarzyszeniem Leszka Lorenta na perkusji), mini opera dla dzieci „Operowy zawrót głowy” (Joanna Freszel, Artur Janda, Kwartet Polonika), recital fortepianowy Kuby Sokołowskiego z gościnnym udziałem Szábolcsa Esztényi’ego, recital organowy Michała Markuszewskiego, a także koncert Sikora Piano Duo i Filharmonii Kameralnej w Łomży pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego.

Wiemy już, że z powodu przedłużającej się pandemii na żaden koncert nie będzie możliwości fizycznego wejścia. Dlatego wszystkie będziemy transmitować przez internet, a dostęp do nich  jest bezpłatny. 

Zapraszam serdecznie w imieniu swoim, Rady Programowej i całego Oddziału Warszawskiego Związku Kompozytorów Polskich.

Jarosław Siwiński
Dyrektor Artystyczny
Warszawskich Spotkań Muzycznych

Zapraszamy na transmisje i koncerty

Piątek 7 maja godz. 19:00

MAGICZNY KRĄG

Hob-beats Percussion Group - koncert immersyjny 360°

Transmisja z Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (ul. Okólnik 2) wyłącznie na Youtube. Brak możliwości wejścia na koncert. 

Ten wirtualny koncert pozwoli na wyjątkowy odbiór pięciu polskich utworów multiperkusyjnych, powstałych na przestrzeni ostatnich 50 lat. Dzięki nowym technikom dźwięku i obrazu będzie można „zanurzyć się” w muzyce (ang. immerse) w niecodzienny sposób, korzystając z kamery 360° i dźwięku ambisonicznego, kiedy to ruch myszką po ekranie zmienia kierunek kamery, a dźwięk jest z tym ruchem skorelowany. Jeszcze większe „zanurzenie” można uzyskać, używając słuchawek i gogli VR.
Wydarzenie jest możliwe dzięki współpracy z Wydziałem Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zarówno wykonawcy jak i realizatorzy koncertu to pedagodzy, studenci i doktoranci tej uczelni.

Sobota 8 maja godz. 19:00

FABRYKA MADRYGAŁÓW

La Tempesta i Leszek Lorent - pomiędzy XVI a XXI wiekiem

Transmisja z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Świętej Trójcy (pl. Małachowskiego 1) na Youtube i Facebook. Brak możliwości wejścia na koncert. 

Nazwa „madrygał” sugeruje rzecz zabawną i frywolną. Jednak nie w przypadku utworów Carla Gesualda da Venosa, w których słowo „śmierć” i jego pochodne wybrzmią podczas koncertu 184 razy. Ta przedziwna muzyka uzupełniona zostanie utworami stricte kościelnymi – motetami Jasquina Desprez i Mikołaja Zieleńskiego oraz tegoż samego Gesualda, którego życie, tak jak i twórczość, pełne było wielkich sprzeczności. Najbardziej zauważalna będzie jednak inna konfrontacja: dawnym wokalnym 5-głosowym kompozycjom przeciwstawimy zupełnie współczesne, improwizowane interludia perkusyjne.
Pięć wieków różnicy – a jak pięknie to razem brzmi.

Niedziela 9 maja godz. 18:00

OPEROWY ZAWRÓT GŁOWY

Mini opera dla dzieci

Transmisja ze Służewskiego Domu Kultury (ul. J.S. Bacha15) na Youtube i Facebook. Brak możliwości wejścia na koncert.

Jak przekonać młodych i tych jeszcze młodszych do zrozumiałego i precyzyjnego wyrażania się? Do piękna języka? Jak przekonać do muzyki klasycznej?
I jak wreszcie przekonać do opery? Tworząc, jak zrobił to Maciej Małecki, piękną opery miniaturę, skrojoną idealnie na godzinkę niecałą, zabawną i zrozumiałą. Kolorową, dynamiczną i wciągającą, pysznie zagraną i zaśpiewaną.
Czynienie rzeczy pięknymi czyni świat zdecydowanie lepszym. Sprawdźmy to w niedzielny wieczór, sami i z pociechami.

Poniedziałek 10 maja godz. 19:00

FORTEPIAN KREOWANY

Kuba Sokołowski: Esztényi, medytacje i wiejscy muzykanci

Transmisja z PROM-u Kultury (ul. Brukselska 23) na Youtube i Facebook. Brak możliwości wejścia na koncert.

Medytacja i trans: Kuba Sokołowski, pianista działający w obszarach muzyki współczesnej i jazzu, zabierze słuchaczy w magiczny świat kultowych już dziś kompozytorów: Tomasza Sikorskiego i Andrzeja Bieżana. Swoistym medium w tej podróży jest Szábolcs Esztényi, który obie kompozycje/instrukcje dla improwizatora osadził w kontekście muzyki swoich przedwcześnie zmarłych przyjaciół.
Tradycyjna muzyka ludowa ma się znakomicie, a jedną z jej czołowych postaci jest Jan Gaca. Fortepianowe reinterpretacje jego melodii to pokłosie projektu Radical Songbook z 2020 roku, powstałego z inicjatywy Ośrodka „Rozdroże” i fundacji Automatophone. Jeśli ktoś uważa, że świat wiejskich muzykantów
i wykształconych w akademiach pianistów dzieli niemożliwy do pokonania dystans, powinien jak najszybciej to przemyśleć…

Wtorek 11 maja godz. 19:00

FREYER, BLOCH I INNI

Najstarsze warszawskie organy w pełnym blasku

Transmisja z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego (al. Solidarności 76a) na Youtube i Facebook. Brak możliwości wejścia na koncert.

Warszawa posiada prawdziwą perłę, o której zbyt mało osób wie. W kościele o najlepszej akustyce w stolicy znajdują się najstarsze zachowane warszawskie organy, zbudowane w 1900 roku. 120 lat dla organów to zaledwie wiek średni, lecz nie zapominajmy, jak burzliwe losy przeżywało nasze miasto. Organy zostały pieczołowicie odrestaurowane i dziś brzmią tak jak niegdyś – miękko, potężnie i wielobarwnie, pełnią swego romantycznego blasku.
Koncert będzie podróżą przez epoki. Jej początek to August Freyer, organmistrz i kompozytor dawnej Warszawy, nauczyciel Stanisława Moniuszki. Poprzez wiek XX dotrzemy do finału – improwizacji mistrza Markuszewskiego, wirtuoza i opiekuna instrumentu w al. Solidarności.

Środa 12 maja godz. 19:00

ENERGIA I MELANCHOLIA

Sikora Piano Duo i Filharmonia Kameralna w Łomży - koncert finałowy

Transmisja ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na Youtube i Facebook. Brak możliwości wejścia na koncert.

Trudno w to uwierzyć, ale duet fortepianowy gościmy na Warszawskich Spotkaniach po raz pierwszy. Dlatego Sikora Piano Duo miało ogromny problem, jakie kompozycje wybrać, bo znakomitych utworów na ten skład powstało już bardzo dużo. Druga część koncertu to przede wszystkim Filharmonia Kameralna w Łomży – orkiestra smyczkowa, laureatka Fryderyków, zespół od lat promujący współczesną muzykę polską.
Finałowy koncert 35. Warszawskich Spotkań Muzycznych po raz kolejny ukaże, jak wielobarwna i różnorodna, pełna energii ale też zadumy potrafi być muzyka powstająca tu i teraz. Zapraszamy!

Kompozytorzy 2021

Zbigniew Bargielski
Augustyn Bloch
Marian Borkowski
Sławomir Czarnecki
Josquin Desprez
Szábolcs Esztényi
August Freyer
Jan Gaca
Carlo Gesualdo da Venosa
Andrzej Jakuszew
Krzysztof Kicior
Aleksander Kościów
Hanna Kulenty
Juliusz Łuciuk
Paweł Łukaszewski
Tadeusz Machl
Roman Maciejewski
Magdalena Małecka-Wiipich (autorka libretta)
Maciej Małecki
Zbigniew Penherski
Marta Ptaszyńska
Feliks Rączkowski
Marian Sawa
Edward Sielicki
Małgorzata Strzałkowska (pisarka)
Władysław Słowiński
Romuald Twardowski
Mikołaj Zieleński

Wykonawcy 2021

Joanna Freszel
Artur Janda
Leszek Lorent
Michał Markuszewski
Agata Pankowska
Kuba Sokołowski
Jan Miłosz Zarzycki
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
Hob-beats Percussion Group
Kwartet Polonika
La Tempesta
Sikora Piano Duo


Organizator:

Związek Kompozytorów Polskich
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
www.zkp.org.pl

Dyrektor Organizacyjny:
Marta Skotnicka-Karska
tel. 22 831 17 41

kom. 883 333 623
e-mail: zkp@zkp.org.pl