Menu Zamknij

Sławomir Stanisław Czarnecki

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Urodził się w 1949 w Jeleniej Górze. W latach 1963-1969 uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej w Częstochowie jako uczeń klasy fortepianu. Tam też nawiązał kontakt z Romualdem Twardowskim, u którego zaczął pobierać pierwsze lekcje kompozycji. W latach 1969-1974 odbył studia z zakresu kompozycji w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie UMFC) w klasie prof. Piotra Perkowskiego i Romualda Twardowskiego. W latach 1980-81, jako stypendysta Rządu Francuskiego kontynuował studia u prof. Oliviera Messiaena w Paryżu. Jest laureatem 17 konkursów kompozytorskich. Obecnie jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Od 45 lat związany jest także ze Szkołą Muzyczną II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie, gdzie prowadzi unikatowe zajęcia z „propedeutyki kompozycji”.
Za swoją pracę pedagogiczną i twórczość został uhonorowany Medalem Komisji Edukacji Narodowej, srebrnym medalem Gloria Artis, oraz prezydenckim Złotym Medalem Za Długoletnią Służbę, a w 2019 Złotym Krzyżem Zasługi. W 2019 uhonorowany został Nagrodą Edukacyjną ZKP, a w 2020 nagrodą FENIKS za twórczość sakralną.
Jego kompozycje zgromadzone są w 63 opusach, wśród których znajdują się utwory solowe, kameralne, symfoniczne, chóralne i kantatowe.

Najnowsze kompozycje:

Cervus Elaphus – uwertura koncertowa na orkiestrę (2017, zamówienie Filharmonii Lubelskiej); Sonata kujawska na altówkę i fortepian (2017, zamówienie Lecha Bałabana); Divertimento na orkiestrę kameralną (2017, zamówienie Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO); Te Deum Polskie na sopran, tenor i bas, chór i orkiestrę (2018, zamówienie Filharmonii Lubelskiej); Kantata Adoracja na chór i orkiestrę (2018, zamówienie Filharmonii Częstochowskiej); Nieszpory Świętokrzyskie na chór, tenor, bas, chór i 10 instrumentów (2018, Festiwal Noc Cracovia Sacra); Narew-Concero na orkiestrę smyczkową (2019, zamówienie Filharmonii Kameralnej w Łomży).
Jego kompozycje zostały wydane na kilkunastu płytach, z których najważniejsze to: autorska płyta Polskiego Radia z serii „Muzyka naszych czasów” (Concerto Avenna oraz Krzysztof i Jakub Jakowiczowie), Acte Préalable – Choral Works (Schola Cantorum Thonurensis), DUX – Nieszpory Świętokrzyskie (Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis). Płyta Polish Contemporary Concertos z kompozycją Concerto Lendinum (J. Jakowicz, T. Strahl, Orkiestra Kameralna w Łomży) wydana przez firmę DUX w 2018 otrzymała nagrodę „Fryderyk”.
Obecny okres twórczości charakteryzuje się próbą po-modernistycznej syntezy, gdzie zarówno osiągnięcia modernizmu jak i tradycja jest istotnym czynnikiem kształtującym estetykę. Swoją postawę kompozytor określa słowem „ANALOGIZM”.

więcej na www.polmic.pl

Narew concerto (koncert 12 maja)
Narew concerto
to trzyczęściowa kompozycja w formie concerto grosso. Grupę „concertino” stanowią 4 instrumenty: 2 skrzypiec, altówka i wiolonczela, które często dialogują z pozostałą częścią orkiestry „ripieni”, a niekiedy stapiają się tworząc jednolite „tutti”.
Kompozycja została skomponowana na prośbę Jana Miłosza Zarzyckiego dla Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” Instytutu Muzyki i Tańca. Jest ona dedykowana maestro Janowi Miłoszowi Zarzyckiemu.
Sławomir Stanisław Czarnecki