Menu Zamknij

Maciej Małecki

MAŁECKI fot. Ewa Modestowicz
fot. Ewa Modestowicz

Urodził się w 1940 roku. Kompozytor, pianista. Studiował w stołecznej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej – kompozycję u Kazimierza Sikorskiego i fortepian u Natalii Hornowskiej. Wykształcenie uzupełniał w Eastman School of Music w Rochester, USA. Po studiach przez kilka lat grał w duecie fortepianowym z Jerzym Derflem.
W latach 70. komponował głównie dla teatru, radia, telewizji i filmu. W następnym dziesięcioleciu poszerzył ten rodzaj twórczości o muzykę koncertową. W 1993 roku został Prezesem Związku Kompozytorów Polskich i pełnił tę funkcję przez trzy kadencje.
Autor wielu kompozycji solowych i kameralnych (m.in. pięciu kwartetów smyczkowych), orkiestrowych (wśród nich trzy symfonie), utworów na instrumenty solo z orkiestrą (m.in. dziewięciu koncertów), utworów na orkiestrę dętą, pieśni, pieśni chóralnych, utworów scenicznych (opera, dwa balety, dwa musicale, dzieła radiowo-estradowe), a także muzyki teatralnej, filmowej, piosenek dla dzieci i szeregu opracowań.
Laureat nagród i wyróżnień. W 2013 został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

www.malecki.art.pl

Operowy zawrót głowy (koncert 9 maja 2021)
Opera miała swoją premierę w 2017 w kluboteatrze Dzika Strona Wisły z założeniem, że spektakle będą prezentowane w szkołach i domach kultury. W 2020 Opera Nova
w Bydgoszczy z wielkim powodzeniem włączyła do swego repertuaru wzbogaconą wersję przedstawienia. Bohaterowie spektaklu – Kropka i Wykrzyknik – pośród zawiłości polskiego języka wprowadzają dzieci w świat muzyki operowej.

Maciej Małecki