Menu Zamknij

Joanna Freszel

fot. Jacek Poremba

Sopranistka, trzykrotna stypendystka Ministra Kultury, programu Pro Polonia, ISA2012, odznaczona medalem Magna cum Laude (2013), stypendium Młoda Polska (2014), Les Orphées d’Or – Prix de la SACD od Académie du Disque Lyrique (2016). Nominowana w dwóch kategoriach do nagrody FRYDERYK 2016 za album real life song. Zdobywczyni Paszportu Polityki (2017) i Koryfeusza w kategorii Wydarzenie Roku za udział w Drachu Aleksandra Nowaka (2020).
Nagrodzona m.in. na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Haliny Halskiej, Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego, Konkursie Wokalnym im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszków, International Hans Gabor Belvedere Singing Competition, J:opera Voice Competition ISA‘12. Finalistka Viotti International Music Competition.
Brała udział w festiwalach: Prawykonania, Warszawska Jesień, Aix-en Provence, Contrechaps, Sacrum Profanum, Kwartet Śląski i jego goście, Saaremaa Opera Days, Opera in the Town Hall Festival, Musica Polonica Nova, Melos-Etos. Współpracuje z Estońską Operą Narodową, Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu.
Występowała jako Musetta w La Bohème G. Pucciniego, Vénus i Phrygienne w Dardanus J.Ph. Rameau, Fiordiligi w Cosi fan tutte W.A. Mozarta, Małgorzata w Faust Ch. Gounoda, Maszyna w Nici K. Wołka, Susanna w Figaro gets a divorce J. Langer, Psyche w Erosie i Psyche L. Różyckiego, Inanna w ahat ili A. Nowaka, Ellenai w Anhellim D. Przybylskiego, Rozyna w Cyruliku Sewilskim G. Rossiniego.
Była zapraszana do współpracy przez orkiestry i filharmonie w całej Polsce. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej, choć z powodzeniem sięga do dzieł wszystkich epok.
W 2019 uzyskała topień doktora sztuki z wyróżnieniem.

więcej na www.culture.pl