Menu Zamknij

Marta Ptaszyńska

PTASZYŃSKA kwadrat

Jest autorką wielu znanych i często grywanych utworów , takich jak Koncert na marimbe, La Novella d’inverno, Kwiaty Ksiezyca, Liquid Light czy też licznych utworów na perkusję jak Siderals, Graffito, Spider Walk, Space Model, Mobile, Scintilla itd. Napisała utwory symfoniczne na zamówienie takich orkiestr, jak: Chicago Symphony Orchestra, Cincinnati Symphony, Cleveland Symphony Orchestra, Polska Orkiestra Kameralna i Sinfonia Varsovia oraz dla słynnych zespołów kameralnych i wybitnych solistów, m.in. dla Ewy Podleś, Keiko Abe, Evelyn Glennie, dla Pacifica String Quartet i zespołu Eighth Blackbird. Jej opera telewizyjna Oscar z Alwy, zrealizowana przez Telewizję Krakowską w 1988 roku, zdobyła uznanie widzów i krytyków na Międzynarodowym Festiwalu Oper Telewizyjnych w Salzburgu (1989). Opera dziecięca Pan Marimba w repertuarze Opery Narodowej w Warszawie cieszyła się dużą popularnością i niesłabnącym powodzeniem przez osiem sezonów i wykonana byla 154 razy.
Ptaszyńska jest laureatką wielu prestiżowych nagród, takich jak: nagroda Amerykanńkiej Akademii Arts and Letters w Nowym Yorku w 2006, Fromm Music Foundation Uniwersytetu Harvarda, John Simon Guggenheim Award, oraz wielu konkursów kompozytorskich, m.in. Trybuny Kompozytorskiej UNESCO w Paryżu, konkursów Percussive Arts Society. W 1997 za całokształt tworczości otrzymała nagrodę Funadcji Jurzykowskiego w Nowym Jorku oraz nagrodę ASCAP-u , a w 1995 odznaczona została Krzyżem Oficerskim Rzeczypospolitej Polskiej. Wykładała kompozycję na wielu amerykańskich uczelniach, miedzy innymi w University of California w Berkeley i w Santa Barbara w Kalifornii, w Bennington College, w Indiana University w Bloomington, w Cincinnati College Conservatory of Music, w Northwestern University, a od 1998 roku jest profesorem zwyczajnym kompozycji w University of Chicago z tytułem Helen B.& Frank L.Sulzberger Chair in Composition.
Ptaszyńska ukończyła kompozycję w klasie Tadeusza Paciorkiewicza oraz teorię muzyki w PWSM w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) oraz perkusję w klasie Jerzego Zgodzińskiego w PWSM w Poznaniu.
Jako stypendystka rządu francuskiego odbyła podyplomowe studia kompozycji w Paryżu u Nadii Boulanger i Oliviera Messiaena, a w 1974 roku ukończyła the Cleveland Institute of Music w Cleveland, USA uzyskując Artist Diploma Degree (ADD) w zakresie kompozycji i gry na instrumentach perkusyjnych.
W bogatej w formy i gatunki tworczości dominują kompozycje instrumentalne oraz duże formy muzyczne (opera, oratorium, kantata). Będąc także perkusistką, Ptaszyńska tworzy muzykę barwną, dynamiczną, o zróżnicowanej i bogatej palecie dźwiękowej.
PWM (Polskie Wydawnictwo Muzyczne) oraz Theodore Presser Co. w USA są wydawcami jej utworów, a muzyka znajduje się na plytach CD Accord, Muza Polskie Nagrania, Olympia, Chandos, Dux, Bayer Records i Pro Viva.

www.martaptaszynska.com

muzyczna wizytówka PWM (YouTube)

Trzy Interludia (koncert 12 maja 2021)
Trzy Interludia
na dwa fortepiany to jedna z najwcześniejszych moich kompozycji napisana została w 1969 roku, jeszcze w czasie moich studiów w klasie kompozycji Tadeusza Paciorkiewicza. Prawykonanie utworu miało miejsce 24 września 1970 na koncercie Koła Młodych towarzyszącym „Warszawskiej Jesieni”. Wykonawcami byli Danuta i Janusz Szlubowscy. Interludia zostały wydane w 1979 roku w PWM.
Utwór dedykowany jest mojej Matce, Romanie.
Marta Ptaszyńska