https://www.superrolex.co/
Menu Zamknij

Romuald Twardowski

Urodził się 17 czerwca 1930 w Wilnie. Tam spędził swoje dzieciństwo i młodość. W czasie okupacji uczył się gry na skrzypcach, a po wojnie na fortepianie i organach. Już w lutym 1945 zaczął pełnić obowiązki organisty w wileńskich kościołach, m.in. w uniwersyteckim kościele św. Jana, gdzie przed stu laty grał Stanisław Moniuszko. W latach 1952-57 studiował fortepian i kompozycję w klasie Juliusa Juzeliunasa w litewskim konserwatorium w Wilnie. W grudniu 1957 roku przyjechał na stałe do Warszawy. Najpierw kontynuował studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej u prof. Bolesława Woytowicza, a w 1963 wyjechał do Paryża na dalsze studia u słynnej Nadii Boulanger. W 1972 podjął trwającą do 2010 współpracę z Akademią Muzyczną im. Fryderyka Chopina. (obecnie Uniwersytet Fryderyka Chopina).
Kompozytor jest autorem oper, koncertów, utworów symfonicznych, kameralnych, solowych, wokalno-instrumentalnych i chóralnych. Dość ważny dział w twórczości kompozytora zajmuje muzyka pedagogiczna.
Twórczość Romualda Twardowskiego jest nowoczesna, a zarazem komunikatywna, pełna wewnętrznego dramatyzmu i posiada rys indywidualny. Stanowi ona oryginalne zjawisko w powojennej muzyce polskiej. Nie uleganie zbytniej modzie, awangardzie, lecz tworzenie muzyki w duchu umiarkowanie nowoczesnym, strawnej dla uszu słuchacza – to myśl przewodnia kompozytora.
Kompozytor zdobył liczne nagrody w kraju i za granicą, m.in. dwukrotnie Grand Prix
w Monaco, I nagrodę na Festiwalu „Praska Wiosna”, I miejsce na Trybunie kompozytorów UNESCO w Paryżu, a za utwory chóralne II nagrodę w Skopje, dwie nagrody w Tours oraz prestiżową nagrodę Zachodnioniemieckiej Federacji Chórów – AGEC za Mały koncert na chór mieszany.
W 2006 amerykańska Fundacja im. I.J. Paderewskiego przyznała R. Twardowskiemu nagrodę roku jak wybitnemu polskiemu kompozytorowi. Z okazji 80-lecia urodzin za swój dorobek twórczy kompozytor otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złoty Medal Orderu Gloria Artis. W 2015 roku, w Poznaniu przyznano kompozytorowi Nagrodę im. Jerzego Kurczewskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości chóralnej.
W 2020 z okazji 90. rocznicy urodzin kompozytor otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Romuald Twardowski to kompozytor o wyjątkowej osobowości: erudycja łączy się u niego z wybitną inteligencją, ogromnie czułą wrażliwością i spostrzegawczością. Zamiłowanie do książek łączy z pasją wnikliwego obserwatora, zadziwia znajomością historii sztuki, jak i historii ogólnej. Jest niespotykanym gawędziarzem; potrafi uwagę słuchacza przykuć na wiele godzin zarówno barwnymi opowieściami, jak i – przede wszystkim – swoją muzyką, co dziś jest niezwykle rzadką cechą. Jest autorem książki wspomnieniowej Było, nie minęło oraz Wilno, moje miasto. W 2020 powstał pierwszy film dokumentalny o kompozytorze w reżyserii Alicji Twardowskiej i Grzegorza Czerniaka.

www.twardowski-kompozytor.com.pl

muzyczna wizytówka PWM (YouTube)

Improwizacja i Toccata (koncert 12 maja 2021)
Jedyny w dorobku kompozytora utwór na 2 fortepiany
Improwizacja i Toccata powstał w 1974 roku z myślą o młodych wykonawcach. Wydany drukiem przez PWM zyskał pewną popularność i dziś, po Wariacjach na temat Paganiniego jest najczęściej grywanym polskim utworem na duet fortepianowy. Refleksyjnemu nastrojowi barokowej Improwizacji przeciwstawia kompozytor „żelazny” rytm Toccaty mieniący się barwami i bogactwem efektów brzmieniowych. Utwór został utrwalony na płytach DUX i Acte Préalable.