Sławomir Czarnecki
Urodził się w 1949 roku w Jeleniej Górze. W latach 1963-1969 uczęszczał do PSM
w Częstochowie. W latach 1969-1974 studiował kompozycję w Warszawskiej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina)
w klasie prof. Piotra Perkowskiego i Romualda Twardowskiego, a w latach 1980-1981 w Paryżu u prof. Oliviera Messiaena.
Jest autorem licznych kompozycji zebranych w 70 opusach, wśród których znajdują się utwory solowe, kameralne, symfoniczne, chóralne i kantatowe. Obok pracy twórczej, zajmuje się też pedagogiką. Jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Od 50 lat związany jest też ze Szkołą Muzyczną II st. im. J. Elsnera w Warszawie prowadząc zajęcia „Propedeutyki kompozycji”.
Za swoją działalność uhonorowany został licznymi wyróżnieniami, m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, Srebrnym Medalem „Gloria Artis”. W roku 2019 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta RP i honorową Nagrodę Edukacyjną ZKP, a w roku 2010 nagrodę FENIKS za twórczość sakralną.
Hymnus Mater Dei Ursynoviensis
Utwór powstał w 2018 roku jako 14 kompozycja z cyklu Hymnów ku czci Matki Bożej w różnych wizerunkach w polskich Sanktuariach. Cykl skomponowany jest na chór
a cappella do słów łacińskich prof. Jerzego Wojtczak-Szyszkowskiego.
Obraz Matki Bożej Ursynowskiej pochodzi z XVI wieku. Namalowany jest w typie Hodegetrii. Sponiewierany i opuszczony, został znaleziony na klatce schodowej
w jednym z bloków na Ursynowie. Nie znaleziono skąd pochodzi. Po wnikliwej konserwacji ukazała się w pełnych barwach Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus. Ksiądz Prymas Józef Kardynał Glemp dokonał jego koronacji w 2006 roku, nadając tytuł Matki Bożej Ursynowskiej Wytrwale Szukającej. Obecnie obraz, otoczony czcią, znajduje się w Kaplicy Maryjnej. Przyciąga stale licznych wiernych, którzy doznają tu ukojenia i wielu łask.
Sławomir Czarnecki