Lwowski Sekstet Fortepianowy
Lwowski Sekstet Fortepianowy to zespół polsko-ukraiński. Inicjatorem powstania i organizatorem działalności sekstetu jest Natalia Rewakowicz, pochodząca ze Lwowa pianistka, absolwentka Lwowskiego Konserwatorium Muzycznego w klasie fortepianu i organów. Natalia Rewakowicz od początku lat 90-tych mieszka w Warszawie, prowadząc aktywną działalność koncertową w Polsce i na Ukrainie. Współpracowała m.in. z Olgą Pasiecznik, Martą Boberską, Adamem Klockiem, Jakubem Jakowiczem, Triem Fortepianowym Con Fuoco, jest animatorką działalności Lwowskiego Tria Fortepianowego, w którego skład wchodzą muzycy ze Lwowa. Ma nagrane płyty CD z muzyką Fryderyka Chopina, Wasyla Barwińskiego, Antonína Dvořáka. W 2013 roku uzyskała tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu na podstawie pracy o muzyce ukraińskiej. Potrzeba powstania zespołu wynikła z chęci budowania polsko-ukraińskich mostów muzycznych. Na repertuar zespołu składają się utwory kompozytorów polskich – Juliusza Zarębskiego, Bartosza Kowalskiego i ukraińskich – Wasyla Barwińskiego, Zoltana Almaszi, Wiktorii Polewoji. Ciekawym przykładem może być też utwór Sergiusza Bortkiewicza – kompozytora, który wpisuje się w tradycję ukraińską i polską.
W skład zespołu wchodzą:
Marta SEMCZYSZYN (skrzypce) – absolwentka Lwowskiej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki, laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów kameralnych w kategorii kwartetu smyczkowego – współzałożycielka i skrzypek-prymariusz Kwartetu Smyczkowego Klasik-Modern. Występowała w wielu krajach Europy – w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Czechach, w Polsce. Aktualnie jest solistką orkiestry symfonicznej Lwowskiej Opery Narodowej im. S. Kruszelnickiej i Ukrainian Freedom Orchestra.
Wiktoria TYTARENKO (skrzypce) – absolwentka Lwowskiej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki. Od 2007 roku współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej INSO-Lviv. Występowała w Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Polsce, Hiszpanii, Austrii, krajach Skandynawii, a także Ameryki Łacińskiej. Brała udział w licznych festiwalach również jako kameralistka.
Lubow WOJTOWYCZ (altówka) – absolwentka Lwowskiego Konserwatorium Muzycznego, przedstawicielka szkoły altowej wybitnego lwowskiego profesora, Jurija Dałeckiego. Jest solistką orkiestry symfonicznej Lwowskiej Filharmonii Narodowej im. M. Skoryka, w której przez wiele lat była koncertmistrzem grupy altówek. Prowadzi klasę altówki we Lwowskiej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki.
Olga SZUTKO (wiolonczela) – absolwentka Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy w Kijowie, studia muzyczne kontynuowała w Konserwatorium Muzycznym w Paryżu. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów. Od 1999 roku była koncertmistrzem grupy wiolonczel
w Państwowym Zespole „Kijowscy Soliści”. Występowała z większością ukraińskich orkiestr symfonicznych. W swoim dorobku ma płyty CD oraz nagrania dla ukraińskiego radia i telewizji, a także występy w Polsce, Włoszech, Francji, Austrii i Japonii.
Iwan ŁYCHOWYD (kontrabas) – absolwent Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy w Kijowie, laureat krajowych i międzynarodowych konkursów, członek wielu ukraińskich orkiestr, w których także występował jako koncertmistrz grupy kontrabasów, wliczając Narodową Orkiestrę Symfoniczną Ukrainy. Obecnie jest solistą Państwowego Zespołu „Kijowscy Soliści”. Ma za sobą liczne światowe tournée jako muzyk orkiestrowy. Chętnie sięga po repertuar kameralny.
Natalia REWAKOWICZ ukończyła Lwowskie Konserwatorium Muzyczne w klasie fortepianu Olgi Kaczewej i organów Samuela Dajcza. Swoje pianistyczne umiejętności doskonaliła pod kierunkiem Vladimira Viardo. Już podczas studiów zajmowała się kameralistyką, występując z wybitną ukraińską skrzypaczką Lidią Szutko (uczennicą Dawida Ojstracha, laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych im. Czajkowskiego, Bacha i Sibeliusa).
W 1990 roku przyjechała do Polski na stałe. Występuje jako solistka i kameralistka. Ma za sobą występy
z orkiestrami symfonicznymi na Ukrainie i w Polsce. W latach 90-tych współpracowała z Triem Fortepianowym Con Fuoco, z którym zrealizowała m.in. poetycko-muzyczny program Paryski Salon Fryderyka z udziałem Krzysztofa Kolbergera, utrwalony na płycie CD. Koncertowała m.in. z Olgą Pasiecznik, Martą Boberską, Adamem Klockiem i Jakubem Jakowiczem.
W 2013 roku uzyskała tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu
na podstawie pracy o muzyce ukraińskiej. Jest animatorką działalności Lwowskiego Tria Fortepianowego, z którym nagrała płytę z muzyką Wasyla Barwińskiego i Antonína Dvořáka.