Tomasz Radziwonowicz
Jedna z ciekawszych postaci polskiej muzyki klasycznej; skrzypek – solista, aranżer, kompozytor, dyrygent, założyciel kwintetu smyczkowego I Solisti di Varsavia oraz orkiestry Sinfonia Viva. Jako lider obu projektów stworzył doceniony i liczący się
w kraju, jak i zagranicą, dorobek artystyczny. Tomasz Radziwonowicz jako pierwszy dokonał opracowań na fortepian i kwintet smyczkowy wszystkich utworów Fryderyka Chopina na fortepian z towarzyszeniem orkiestry.
Po ukończeniu w 1978 roku Akademii Muzycznej, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Ireny Dubiskiej, pracował w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1981-82 był solistą i II koncertmistrzem w Filharmonii w Las Palmas, gdzie założył kwintet smyczkowy Camerata Musica Viva.
Rozwijał tam solową działalność koncertową, wykonując m.in. Koncert podwójny a–moll J. Brahmsa (z Urszulą Wejman) oraz Symfonię koncertującą Es-dur KV 364 W.A. Mozarta. W roku 1987 wraz z Karolem Radziwonowiczem w ramach Dni Muzyki Henryka Wieniawskiego dokonał prawykonania Wielkiej Sonaty na skrzypce i fortepian Henryka Wieniawskiego.
W roku 1990 założył kwintet smyczkowy I Solisti di Varsavia, z którym rozpoczął czynną działalność koncertową w kraju i za granicą (Niemcy, Francja, Rosja, Kanada, Cypr) oraz nagraniową dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.
Z kwintetem nagrał 8 albumów m.in. z Karolem Radziwonowiczem komplet dzieł
F. Chopina na fortepian i orkiestrę w opracowaniu na kwintet smyczkowy, za który otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 1998 w kategorii Muzyka Kameralna.
W 1998 roku założył orkiestrę Sinfonia Viva, z początku pomyślaną jako projekt kameralny, jednak w zależności od potrzeb występującą również w większych składach. Wieloletnia działalność orkiestry to imponująca dyskografia obejmująca bodaj wszystkie gatunki muzyki – ponad 50 albumów, z których wiele otrzymało prestiżowe nagrody i nominacje, co zaowocowało wieloma koncertami w Polsce
i za granicą (Niemcy, Hiszpania).
Tomasz Radziwonowicz jest jednym z czynnie działających propagatorów dzieł kultury polskiej w kraju i na świecie. Interesuje się szeroko pojętą sztuką muzyczną w wielu jej aspektach. Jest autorem najróżniejszych opracowań od muzyki poważnej do rozrywkowej, jak również kolęd (ponad 150 aranżacji) i standardów jazzowych. Do jego kompozycji należą m.in. koncert na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową, dwa koncerty skrzypcowe, Fantazję na fortepian, orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów dętych, 3 myśli na wibrafon i wiolonczelę, Antyfona na sopran, chór mieszany i 10 instrumentów smyczkowych. Pieśni do słów Karola Wojtyły, Missa nocturna, której prawykonanie odbyło się w kwietniu 2016 roku uświetniając 1050 rocznicę Chrztu Polski. Ostatnio ukazała się płyta wydana przez Polskie Radio z najnowszą kompozycją Tomasza Radziwonowicza Requiem dla świata.
Fantazję na fortepian, orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów dętych napisałem
w roku 2018 dla Karola Radziwonowicza. Orkiestra składa się z 17 instrumentów smyczkowych i 7 instrumentów dętych (flet, obój, klarnet, fagot, trąbka, waltornia, puzon). Zespół pełni funkcję towarzyszącą partii fortepianu, która będąc partią solową, splata się jednocześnie z tkanką dźwiękową realizowaną przez instrumenty akompaniujące.
Tomasz Radziwonowicz