Menu Zamknij

Jarek Kordaczuk

fot. Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Kompozytor, artysta dźwięku; ur. 18 sierpnia 1967 w Biskupcu. Kordaczuk w swojej twórczości chętnie łączy akustyczny i elektroakustyczny aparat wykonawczy.
W szczególności kreowanie dźwięku „na żywo” zdaje się pozostawać najbliżej centrum jego upodobań kompozytorskich w tym aspekcie. Sam uczestniczy często
w wykonywaniu swoich utworów czy to jako dyrygent, czy jako wykonawca np. partii monoctone – oryginalnego instrumentu elektroakustycznego, którego jest konstruktorem. Bardzo ważnym utworem jest w tym kontekście Strumenti della Passione na zespół instrumentów dawnych, solistów, perkusję i elektronikę – rodzaj współczesnej pasji pisanej na zamówienie orkiestry barokowej Arte dei Suonatori (Zamówienie Kompozytorskie MKiDN).

Jest niewątpliwie jednym z najprężniej działających polskich kompozytorów
w domenie twórczości dla dzieci. Autor pokaźnej liczby kompozycji wprowadzających dzieci w świat muzyki współczesnej, z czego duża część
na zamówienie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Za utwór Titelitury do baśni Braci Grimm kompozytor otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Murraya Schafera.

Twórca szeregu utworów interaktywnych. Projekt performatywny oparty
na sensorach Którędy do dźwięku stworzony na zamówienie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu miał już blisko 100 realizacji na terenie całego kraju
i za granicą. Na uwagę zasługują także dwa projekty realizowane na zamówienie Filharmonii Gorzowskiej: Księga bałaganu (dzieci), Księga emocji (młodzież) oraz Generator X i Generator Y na zamówienie Filharmonii w Szczecinie. Kordaczuk jest też autorem unikatowego Koncertu fortepianowego dla dzieci oraz opery Gwiezdnik poruszającej trudny dla dzieci temat odchodzenia bliskich.

W 2020 roku, jw ramach stypendium Ministra MKiDN, stworzył projekt
Chromatofon – warsztaty koloru i dźwięku oparte na prototypowym instrumencie przetwarzającym kolory RGB na sygnały MIDI. W 2021 roku w ramach projektu Dotykanie dźwięku opracował system obiektów drżących, w których dźwięk jest wyzwalany i „słyszany” dotykiem. Umożliwia to wykonanie cyklu 3 utworów Kordaczuka pod tym samym tytułem przez osoby niesłyszące.

Więcej informacji: http://jarekkordaczuk.pl/


Którędy do dźwięku?
– instalacja dźwiękowa dla dzieci, warsztaty tworzenia muzyki ruchem i gestem