Menu Close

Anna Krzysztofik-Buczyńska

fot. A. Wójcik

Klawesynistka i pianistka. W 2015 uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej na podstawie rozprawy doktorskiej „Między klawesynem a fortepianem – różnice w interpretacji na podstawie wybranych utworów”. W 2024 uzyskała tytuł doktora habilitowanego w oparciu o swoją działalność artystyczną oraz nagranie płyty Tomasz Kamieniak – Utwory klawesynowe.

Jest prodziekanem Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – Filii UMFC w Białymstoku. Prowadzi klasę klawesynu głównego oraz zajęcia związane z tematyką wykonawstwa muzyki dawnej.

W ramach Koła Muzyki Dawnej prowadzi Dawne Poniedziałki – cykliczne spotkania ze studentami, które są miejscem do prezentowania zagadnień wykonawczych i interpretacyjnych muzyki dawnej. Realizuje także z udziałem studentów Filii UMFC w Białymstoku operowe projekty wokalno-instrumentalne, które prowadzi jako kierownik muzyczny: W.A. Mozart Bastien i Bastienne KV 50/46b (2023r.), J.S. Bach Kantata o Kawie BWV 211 (2024). Jako konsultant CEA prowadzi seminaria z zakresu wykonawstwa muzyki dawnej dla pianistów i organistów umożliwiając dzieciom i młodzieży kontakt z historycznym instrumentarium klawiszowym.

Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Rektora UMFC w 2016 i 2023 roku. Decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2024 została odznaczona Medalem Srebrnym za długoletnią służbę oraz Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis 2025.

Jest współzałożycielką Zespołu Muzyki Dawnej CONSORT 415, z którym występuje jako solistka i kameralistka, realizując partie klawesynu i pozytywu. Pracuje w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki im. St. Moniuszki w Białymstoku jako coach wokalny i muzyk orkiestrowy Orkiestry Symfonicznej, realizując tam partie fortepianu, klawesynu, czelesty, organów oraz elektronicznych instrumentów klawiszowych.

Jest twórcą kanału muzycznego na YouTube, popularyzującego muzykę dawną – Buczyńscy Baroque Music. Dzięki grze na kilku instrumentach wykonuje muzykę od XVI-wiecznej do współczesnej.