Menu Zamknij

Grzegorz Ociepka

archiwum artysty

Urodził się 6 stycznia 1961 roku w Bytomiu. Absolwent Studium Aktorskiego Teatrów Lalkowych w Będzinie. W 2023 roku został laureatem Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis w dziedzinie teatru.

W latach 1982–2012 występował na scenach czterech teatrów: Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie, Teatr Guliwer w Warszawie, Teatr Animacji w Jeleniej Górze, Teatr Animacji w Poznaniu. Na deskach tych teatrów zagrał wiele ról
w kilkudziesięciu spektaklach. Debiut sceniczny to Kowal w spektaklu Cucurbita Story Juliusza Wolskiego. Kolejne role to między innymi: Święty Piotr w spektaklu
O chłopie, co wszystkich zwodził Leona Moszczyńskiego; Człowiek na księżycu
w Machinie teatralnej Maurice Yendt’a; Feuerbach w spektaklu Ja Feuerbach Tankred Dorst’a, Ojciec w spektaklu Dziadek do orzechów Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmann’a; Kaliban w spektaklu Burza Williama Shakespeare; Ojciec w spektaklu Bestia i Piękna Stanisława Grochowiaka; Profesor w spektaklu Nieobecny – kilka scen z życia rodziców Krystyny Chołoniewskiej; Medyk w spektaklu Don Kichot. Hipoteza Sławomira Animuckiego; Staruszek w spektaklu Bajka o szczęściu Izabeli Degórskiej: Kubuś Puchatek w spektaklu Kubuś Puchatek Alan Alexander Milne
i wiele innych.

Równolegle w latach 1991–99 realizował spektakle impresaryjne dla młodzieży. Przykładem może być wciąż wystawiany i aktualny spektakl Mały Książę, którego adaptacja oparta została na opowiadaniu Antoine de Saint-Exupéry, o tym samym tytule. W 1999 roku wspólnie z żoną Marią Ociepka założyli Teatr Promyk, który prowadzili do końca 2023 roku. Od 2024 roku swoje autorskie spektakle wciąż wystawia jako niezależny artysta. Adresowane są głównie do najmłodszych widzów. Zagrał także w telewizyjnej realizacji spektaklu Pierścień i Róża Wiliama Makepeace Thackeray. W filmie Wieczór Trzeciego Króla wyreżyserowanym przez Jerzego Moszkowicza wcielił się w rolę samochodziarza.

Jest autorem wielu scenariuszy przedstawień dla dzieci, na przykład Recepta
na odwagę
, Witaminowa przygoda, Tajemnica leśnych przyjaciół, czy O Złotym Dzwonku Świętego Mikołaja. Wyreżyserował Bajkę o szczęściu Izabeli Degórskiej, czy też Tymoteusza Rymcimcim Jana Wilkowskiego. Najnowszy spektakl, który zrealizował i również wcielił się w nim w jedną z głównych ról, nosi tytuł Mądre rady nie od parady.

W ramach 59. Festiwalu Warszawska Jesień, w 2016 roku wyreżyserował mikrooperę Milcząca rybka, skomponowaną przez Jarosława Siwińskiego do libretta Małgorzaty Kołcz. W swoim dorobku ma także reżyserię koncertu Aforyzjada, którego premiera odbyła się 12 maja 2019 roku podczas 33. Warszawskich Spotkań Muzycznych. Wziął udział w wielu różnych projektach artystycznych, nie tylko teatralnych, ale i muzycznych, m.in. Wariacje i odmieńce Jarosława Siwińskiego, Upiór w orkiestrze Marcina Sompolińskiego, czy też koncerty Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka pt. Przewodnik po orkiestrze Benjamina Brittena.

Prowadzi zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i instruktorów teatralnych. Współpracuje z różnymi instytucjami kulturalnymi jak Ogólnopolski Ośrodek Centrum Sztuki Dziecka czy Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Wykorzystując swoje doświadczenie i wiedzę uczestniczy jako juror w komisjach artystycznych wielu konkursów recytatorskich i przeglądów teatralnych różnych szczebli.