Festiwal Warszawskie Spotkania Muzyczne – doroczny festiwal muzyki dawnej i nowej, organizowany przez Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich – istnieje od 1986 roku. Jego twórcą jest kompozytor Władysław Słowiński, który był także dyrektorem Festiwalu w latach 1986-2016. Obecnie funkcję tę pełni Jarosław Siwiński, kompozytor, pianista, animator i organizator wydarzeń muzycznych i edukacyjnych. Władysław Słowiński jest dyrektorem honorowym Festiwalu.

Warszawskie Spotkania Muzyczne to jeden z najważniejszych festiwali prezentujących jednocześnie muzykę dawną i nową oraz pierwszy, który przyjął taką formułę. O jego dużym znaczeniu świadczy rosnące z roku na rok zainteresowanie artystów polskich i zagranicznych, składających swoje oferty wykonawcze. Festiwal od lat szczyci się udziałem świetnych wykonawców i niebanalnym doborem repertuaru. Co ważne, wysokie standardy artystyczne idą w parze ze stopniowo zwiększającą się z roku na rok liczbą słuchaczy.

Zgodnie z formułą programową zawartą w podtytule Festiwal prezentuje ważne dzieła muzyki dawnej i nowej oraz promuje najnowsze dzieła kompozytorów współczesnych, tworzone w dużej części dla Festiwalu, co stanowi niewątpliwie o jego wyjątkowości.

Od 2010 roku Festiwal rozpoczął także prezentację muzyki jazzowej. I tak – w 2010 wystąpił legendarny String Connection, w 2011 znakomity niemiecki Thärichen’s Tentett, w 2012 pianista jazzowy Maciej Masecki, który w fascynujący, choć kontrowersyjny sposób dokonał dekonstrukcji Sonat Scarlattiego, w 2014 zespół We4 z promocją swojej płyty „We4 – Harmonijnie” (z wibrafonem i harmonijką ustną w rolach głównych), w 2015 – Atom String Quartet, w 2016 – Ptaszyn Wróblewski Sextet, w 2017 – Lora Szafran  z zespołem pod kierunkiem Bogdana Hołowni, a w 2018 wokalista Jacek Kotlarski z zespołem pod kierunkiem Kuby Stankiewicza. Wśród innych dotychczasowych wykonawców Festiwalu, poza czołówką artystów polskich, wymienić należy zespoły: The King’s Singers, Musica Antiqua Köln, Musica Reservata de Barcelona, Discantus, Alla Francesca, Chór Moskiewskiego Kremla, Schola Gregoriana Pragensis, Musica Nova, More Hispano – Vicente Parrilla, czy La Morra, z solistów: Ivan Monighetti, czy Alena Baeva.

Program Festiwalu ustalany jest przez jego Radę Programową, w której skład wchodzą: Paweł Gancarczyk (muzykolog), Artur Cieślak, Sławomir Czarnecki, Anna Ignatowicz, Dariusz Przybylski, Edward Sielicki, Adam Sławiński, Maciej Zieliński, Artur Żuchowski (kompozytorzy).

Koncerty dotychczasowych edycji Festiwalu były transmitowane bądź retransmitowane przez Polskie Radio, także w ramach współpracy EBU (Europejskiej Unii Nadawców), co – poza promocją muzyki polskiej – znacząco przyczynia się do promocji Warszawy za granicą jako miasta aktywnie wspierającego kulturę wysoką.

Na program 33. Warszawskich Spotkań Muzycznych (11-17 maja 2019) złożą się następujące koncerty i wydarzenia:

koncert Orkiestry Kameralnej Lwowscy Wirtuozi pod dyr. Romana Rewakowicza ze współczesnym programem polsko-ukraińskim z solitami: Agatą i Łukaszem Długoszami (flety);

koncert Aforyzjada, na który złożą się krótkie kameralne utwory 10 polskich kompozytorów współczesnych, skomponowane do aforyzmów Krzysztofa Bilicy. Koncert jest przeznaczony dla publiczności w każdym wieku, ze wskazaniem na publiczność dziecięcą. Wśród wykonawców m.in.: Anna Mikołajczyk (sopran), Zdzisław Piernik (tuba), Julia Samojło (fortepian), Kwartet smyczkowy Polonika;

koncert zespołu wokalnego Emotivo z repertuarem popularnych piosenek autorstwa kompozytorów parających się na co dzień twórczością klasyczną (m.in. Krzesimir Dębski, Krzysztof Knittel, Ryszard Sielicki, Adam Sławiński i inni) – w jazzowej aranżacji;

koncert kwartetu smyczkowego Neoquartet z Gdańska z utworami Piotra Mossa i Witolda Szalonka;

koncert tria w składzie: Alicja Wołyńczyk (saksofon), Jarosław Gałuszko (akordeon) i Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz (fortepian) m.in. z Tańcami góralskimi  Stanisława Moniuszki i nowymi, zamówionymi przez Festiwal kompozycjami; 

koncert zespołu Concerto Polacco pod kierunkiem Marka Toporowskiego (klawesyn) ze śpiewaczką Julitą Mirosławską; w programie muzyka dawna i utwory najnowsze (zamówienia Festiwalu).