Marta Ptaszyńska

wybitna polska kompozytorka,  jest autorką wielu znanych i często grywanych na świecie kompozycji, takich jak:  Koncert na marimbę, Opowieść Zimowa, Lumen, Sonety do Orfeusza, Kwiaty Księżyca  oraz licznych utworów na perkusję cieszących się wielką popularnośiąa (Siderals, Graffito, Spider Walk, Space Model).   Utwory symfoniczne,  pisane na zamówienie znakomitych orkiestr, wykonywane były przez  Chicago Symphony Orchestra, Cincinnati Symphony, Polską Orkiestrę Kameralną i Sinfonię Varsovię, Cleveland Chamber Orchestra  oraz przez  słynne zespoły kameralne i wybitnych solistów, takich jak Wanda Wiłkomirska, Ewa Wolak, Ewa Podleś, Keiko Abe i Evelyn Glennie. W swoim dorobku kompozytorskim posiada cztery opery, z których  opera telewizyjna Oscar z Alwy, zrealizowana przez Telewizję Krakowską w 1988 roku, zdobyła uznanie widzów i krytyków na Międzynarodowym Festiwalu Oper Telewizyjnych w Salzburgu (1989). A opera dziecięca Pan Marimba  w repertuarze Opery Narodowej w Warszawie  cieszyła sie wielką popularnością i niesłabnącym powodzeniem  przez osiem sezonów i wykonana była 114 razy. Od  2008  opera ta była również w repertuarze Opery Krakowskiej, a opera  "familijna" Magiczny Doremik  była wystawiona w Operze Narodowej  w Warszawie w sezonie 2007-08. Z okazji Roku Chopinowskiego otrzymala zamówienie z Teatru Wielkiego–Opery w Łodzi na napisanie opery o Chopinie pod tytulem   Kochankowie z klasztoru Valldemosa , ktorej premiera miała miejsce 18 grudnia 2010 roku.

Ptaszyńska jest laureatką wielu prestiżowych nagród, takich jak:  B. Danks Award Amerykańskiej Akademii Arts and Letters w Nowym Yorku, Fromm Music Foundation Uniwersytetu Harvarda,  John Simon Guggenheim Foundation oraz  wielu konkursów kompozytorskich, m.in. Trybuny Kompozytorskiej UNESCO w Paryżu, Konkursów Percussive Arts Society. W 2011 roku otrzymała nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za wybitną twórczość kompozytorską oraz nagrode Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego za operę o Chopinie. W 1997 za całoksztalt twórczości otrzymała także nagrodę Fundacji Jurzykowskiego w Nowym Yorku oraz nagrodę ASCAP-u , a w 1995 odznaczona została Krzyżem Oficerskim Rzeczypospolitej Polskiej.

Wykładała kompozycję na wielu amerykańskich uczelniach, między innymi w University of California w Berkeley i w Santa Barbara w Kalifornii, w Indiana University w Bloomington, w Northwestern University w Evanston,  a  w latach 1998-2018 była profesorem zwyczajnym kompozycji w University of Chicago z tytułem  Helen & Frank Sulzberger Professor in Composition oraz w latach 2015-18 dyrektorem artystycznym Contempo, programu koncertowego muzyki współczesnej.

W bogatej w formy i gatunki twórczości dominują kompozycje instrumentalne oraz duże formy muzyczne (opera,  oratorium, kantata).  Będąc także perkusistką,  Ptaszyńska  tworzy muzykę barwną, dynamiczną, o zróżnicowanej i bogatej palecie dżwiękowej.

Kompozycje Ptaszyńskiej wydawane sa  w PWM (Polskie Wydawnictwo Muzyczne), a także  w Theodore Presser Publishing Co w USA. Muzyka jej znajduje sie na płytach

CD Accord-Universal, Muza Polish Records, Chandos, Olympia, Dux, Bayers Records, and Pro Viva Sonoton.

W 2002 ukazała sie książka pt. Muzyka to język najdoskonalszy Rozmowy z Marta Ptaszyńską,wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne , PWM Krakow