Leszek Lorent

perkusista, doktor habilitowany sztuki muzycznej, wykładowca uniwersytecki.
W 2008 roku ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Stanisława Skoczyńskiego. Kształcił się również w Conservatoire Nationale Supérieur Musique et Danse de Lyon w mistrzowskiej klasie prof. Jeana Geoffroy’a. W latach 2006–2009 uczestniczył w kursach interpretacji nowej muzyki w Estonii (Tallin).

Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów.

Regularnie występuje na festiwalach: Warszawska Jesień, Festiwal Aujourd’hui Musiques w Perpignan, Flaneries Musicales w Remis, Festiwal Novelum w Tuluzie, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody, Świętokrzyskie Dni Muzyki. Jako solista występował z Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Teatru Wielkiego w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Sinfonią Iuventus, Orchestre Perpignan Méditerranée, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki.

Artysta otrzymał stypendia: Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Banku Société Generale, Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS, stypendium Młoda Polska, Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W 2015 oraz 2017 roku został uhonorowany nagrodą Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina za działalność naukową.

Leszek Lorent ma na swoim koncie prawykonania dzieł wielu współczesnych kompozytorów, m.in.: Marcina Błażewicza, Dariusza Przybylskiego, Ignacego Zalewskiego, Tomasza Opałki, Aleksandry Gryki, Wojciecha Błażejczyka, Michała Sławeckiego. Specjalizuje się w wykonywaniu utworów multiperkusyjnych oraz dzieł teatru instrumentalnego. Jako specjalista tej dziedziny sztuki bierze udział w wielu konferencjach i sesjach badawczych w kraju i za granicą, zasiada w jury konkursów muzyki współczesnej.
Jest autorem monografii naukowych. Jego artykuły z pogranicza muzyki i filozofii były publikowane w piśmie warszawskich uczelni artystycznych Aspiracje, w Zagadnieniach Naukoznawstwa PAN oraz w wielu innych wydawnictwach naukowych w Polsce i za granicą (łącznie ponad 18 pozycji).

Obecnie jest adiunktem macierzystej Uczelni, kierownikiem Studium Muzyki Nowej. Jego dorobek fonograficzny obejmuje kilkanaście płyt w których występuje jako kameralista, oraz 4 płyty solowe:

- Eidos (wspólnie z Maciejem Nerkowskim), zawierająca dzieła Miłosza Bembinowa, Ignacego Zalewskiego, Dariusza Przybylskiego i Iannisa Xenakisa (wyd. ForTune)

- Kundalini. Lorent plays Błażewicz, zawierająca perkusyjne dzieła Marcina Błażewicza (wyd. Requiem Records)

· Tonisteon, zawierająca dzieła Ignacego Zalewskiego, Dariusza Przybylskiego, Marcina Błażewicza i Iannisa Xenakisa (wyd. Requiem Records). Płyta otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2017

· Dariusz Przybylski. Percussion Works / Leszek Lorent (wyd. Chopin University Press), nominowana do nagrody Fryderyk 2019

Więcej na: www.leszeklorent.net