Concerto Polacco

powstało w 1991 roku jako zespół kameralny; skład często poszerzany jest do rozmiaru orkiestry kameralnej. Członkami zespołu są  specjalizujący się w grze na historycznych instrumentach muzycy skupieni wokół klawesynisty, organisty i dyrygenta – Marka Toporowskiego. W centrum zainteresowania zespołu i jego szefa znajduje się muzyka wokalna – kantaty, opery i oratoria. W latach 1995-2004, wspólnie z chórem „Sine Nomine”,zespół wziął udział w ponad 30 koncertach cyklu Arcydzieła Muzyki Oratoryjno-Kantatowej organizowanych w Warszawie.  Ważnym elementem działalności „Concerto Polacco” jest również wykonywanie muzyki staropolskiej (większość dotychczas nagranych płyt poświęcona została właśnie dawnej muzyce polskiej).

Pierwszym znaczącym sukcesem zespołu było otrzymanie III nagrody w konkursie muzyki dawnej w Melku (Austria) w 1993.

Zespół koncertował na licznych festiwalach w Polsce i za granicą, wziął udział w nagraniu kilkunastu płyt kompaktowych, niektóre z nich nominowane zostały do nagrody „Fryderyka” (Polska muzyka religijna XVII w,  dwie płyty z utworami G.G. Gorczyckiego, Agatka J.D. Hollanda i płyta z utworami ze zbiorów jasnogórskich), a trzy z nich tę nagrodę otrzymały („Fryderyk” 2007 za CD z muzyką A. Ivancica, dwa „Fryderyki”w roku 2008 – za CD z muzyką J. Zeidlera oraz za CD z muzyką ze zbiorów jasnogórskich). Pod gościnnym kierownictwem francuskiego dyrygenta Didiera Talpaina „Concerto Polacco”zarejestrowało dla francuskiej firmy BNL utwory synów Bacha, A. Vivaldiego,  Etienne’a Nicolasa Méhula, a także L. van Beethovena (9 arii koncertowych, I Symfonia).

Zespół wielokrotnie reprezentował Polskie Radio w cyklu transmisji w ramach Dnia Specjalnego Euroradia. Dwukrotnie występował również na prestiżowym festiwalu w Herne (w 2001 z operą Agatka Jana Dawida Hollanda).

Dokonał licznych nagrań w ramach projektu nagrania dzieł zachowanych w archiwum klasztoru na Jasnej Górze.