Monika Stefaniak

dyrygent, teoretyk muzyki, pedagog.

Studiowała dyrygenturęw Akademii Muzycznej w Poznaniu i w Konserwatorium w St. Petersburgu. Brała udziałw wielu kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, gdzie wykładowcami byli m.in. Peter Eötvös, Sir Colin Davis, Helmuth Rilling, Jerzy Salwarowski, Gabriel Chmura. W 2008 roku obroniła doktorat w dziedzinie dyrygentury w Akademii Muzycznej w Krakowie. We 2011 otrzymała NagrodęPubliczności na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Kiszyniowie (Mołdawia).

Koncertowała z orkiestrami w kraju i zagranicą, m.in. z Kongresową Orkiestrą Symfoniczną w Sankt Petersburgu, OrkiestrąFestiwalowąw Catanii, Divertimento Ensemble, OrkiestrąOpery Bałtyckiej, PolskąFilharmoniąKameralną, FilharmoniąCzęstochowską, Filharmonią Szczecińską, FilharmoniąKaliską, SłupskąOrkiestrąKameralną, OrkiestrąSinfonia Varsovia, SinfoniettąCracoviąoraz OrkiestrąAkademii Beethovenowskiej.

Od 2005 do 2009 roku była Dyrektorem Artystycznym Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej. W latach 2005-2007 pracowała na stanowisku Dyrygenta-Asystenta w Państwowej Operze Bałtyckiej, a od 2007 do 2009 była Dyrektorem Artystycznym Sinfonietty Gedanensis - orkiestry Szkoły Muzycznej w Gdańsku.

Jest stypendystkąMinistra Kultury dla wyróżniających siępolskich artystów młodego pokolenia Młoda Polska. Otrzymała także stypendium rządu włoskiego na kursy mistrzowskie w Accademia Musicale Chigiana w Sienie w 2005 roku.

Od 2008 jest wykładowcąw Katedrze Dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu.