Lucjan Kaszycki

ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu, a potem studia na Wydziale Kompozycji  w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie Stanisława Wiechowicza.

Już w trakcie studiów rozpoczął pracę jako kierownik muzyczny w krakowskim Teatrze Groteska (1954–1958).

Tworzył też własne kompozycje, otrzymał wyróżnienie za utwór Scherzo symfoniczne na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim, a także drugą nagrodę za kompozycję Passacaglia, którą napisał na wielką orkiestrę symfoniczną.

Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel w liceum muzycznym, a potem wykładał kompozycję muzyczną w krakowskiej PWSM. Wykształcił takich muzyków jak Jan Jarczyk, Ryszard Szeremeta, Andrzej Zarycki, Andrzej Zieliński i inni.

W 1974 zamieszkał w Warszawie, na tamtejszej Akademii Muzycznej obejmował stanowiska docenta (1983), a następnie profesora (1990). W 2002 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. W latach 1974–1977 pracował jako kierownik Redakcji Muzycznej Programu III Polskiego Radia. Od 1985 realizuje we własnym studiu muzykę rozrywkową, elektroniczną i komputerową. W 1992 założył pierwszą w Polsce Szkołę Zawodową Muzyki Rozrywkowej.

Jest twórcą muzyki do około 150 spektakli teatralnych w teatrach Krakowa, Warszawy, Gdyni, Poznania i ponad 40 filmów, m.in. do filmów Wojciecha Jerzego Hasa Pożegnania (1958) i Jak być kochaną (1962)  pieśni do wierszy George’a Byrona, Williama Szekspira, François Villona i Tadeusza Gajcego.

W latach 1967-1972 prowadził Zespół Organowy Rozgłośni Polskiego Radia w Krakowie. Jego piosenki śpiewali m.in. Sława Przybylska , Joanna Rawik i Irena Santor..

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim (2002) i Krzyżem Oficerskim (2011) Orderu Odrodzenia Polski. W kwietniu 2013 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”

 Posiada Nagrody Ministra Kultury i Sztuki  II stopnia  i Nagrodę III stopnia  za szczególne osiągnięcia w dziedzinie artystycznej  i edukacyjnej,  Doroczną Nagrodę Prezesa Rady Ministrów  za twórczość dla dzieci i młodzieży.