Alina Kubik

doktor w dziedzinie sztuk muzycznych (w specjalności kompozycja);  kompozytorka, dyrygentka, skrzypaczka, wokalistka i improwizatorka, animatorka życia muzycznego, autorka prac o muzyce współczesnej. Tytuł doktora w dyscyplinie artystycznej kompozycja i teoria muzyki obroniła w 2017 roku na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.

W 2009 roku ukończyła studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Rytmiki Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu; w specjalności kompozycja w klasie prof. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (studia również u prof. Jana Astriaba, prof. Moniki Kędziory i prof. Lidii Zielińskiej) oraz w roku 2012 w specjalności dyrygentura symfoniczna w klasie prof. Marcina Sompolińskiego.

Swoje umiejętności z zakresu kompozycji doskonaliła pod okiem Gerharda Nierhausa, Pierluigiego Billone, Georga Friedricha Haasa, Tadeusza Wieleckiego oraz Zbigniewa Kozuba.

Otrzymała stypendium Fundacji Agora oraz programu Erasmus na studia na Universität für Musik und darstellende Kunst Graz w Austrii.

Jest laureatką nagród i wyróżnień, m.in. za: operę dla dzieci Magiczne kredki. Opera o komputerach do libretta własnego pomysłu i autorstwa (III nagroda w konkursie Filharmonii im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu, 2009), performance Kobieta uskrzypcona (Nagroda Artystyczna JM Rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, 2009), utwór Perswazje na wiolonczelę i perkusję (finalistka w Konkursie Młodych Kompozytorów im. T. Bairda w Warszawie, 2012), utwór Labirynt do słów Wisławy Szymborskiej na zespół wokalny (finalistka w Konkursie Kompozytorskim im. Z. Mycielskiego w Warszawie, 2014), utwór Divertimento na orkiestrę smyczkową (Wyróżnienie w IV Konkursie Kompozytorskim im. K. Pendereckiego w Sopocie, 2017)

Muzyczna działalność Aliny Kubik obejmuje komponowanie i wykonywanie tzw. poważnej, współczesnej, filmowej, rozrywkowej, improwizowanej, elektronicznej oraz redagowanie tekstów naukowych,  publikowanych lub wygłaszanych podczas sympozjów i konferencji. Jej utwory pisane są na różnorodne obsady – od solowych miniatur wokalnych i instrumentalnych po ensemble wokalne i rozbudowane zespoły orkiestrowe (orkiestra symfoniczna, kameralna, dęta). Dotychczas jej muzyka wykonywana była w Polsce oraz zagranicą, m.in. w Austrii, Hiszpanii, na Malcie i we Włoszech. Alina Kubik pracuje jako wykładowca w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie pełni także funkcję opiekuna Koła Artystyczno-Naukowego studentów Wydziału Wokalnego. Muzyczną pasją i doświadczeniem dzieli się również podczas swoich wykładów na temat polskiej muzyki współczesnej oraz warsztatów kompozytorskich (do tej pory m.in. we Włoszech, Grecji, Norwegii i Hiszpanii).