Edward Sielicki

urodził się 3 czerwca 1956 w Warszawie. Studiował kompozycję w Akademii Mu­zycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) u Andrzeja Dobrowolskiego i Włodzimierza Kotońskiego (1975-1980). W 1984 kontynuował studia kompozytorskie oraz w dziedzinie muzyki elektronicznej, u Tona de Leeuw w Konserwatorium im. J.P. Sweelincka w Amsterdamie (w ramach stypendium Rządu Holenderskiego).

Jest laureatem m.in. Konkursu Młodych ZKP, Konkursu Oddziału Warszawskiego ZKP oraz Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Radio Suisse Romande w Genewie, Międzynarodowego Konkursu Muzyki Elektroakustycznej w Bourges oraz Nagrody Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego.

Szereg jego dzieł zarejestrowanych zostało archiwalnie w Polskim Radiu i na płytach. Współpracował ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, które kilkakrotnie zamawiało u niego utwory.

Czterokrotnie nominowany do Nagrody Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk”.

Wykłada w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Prowadził zajęcia i kursy mistrzowskie na Letnim Uniwersytecie w Marly-le-Roi pod Paryżem, w Konserwatorium Muzycznym im. Rimskiego-Korsakowa w St. Petersburgu oraz wielokrotnie prowadził klasę kompozycji na Uniwersytecie Keimyung w Daegu w Korei Południowej. W 2007 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej. W latach 2008-12 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Jest autorem ponad 100 kompozycji, niemal w każdych gatunkach, z elektroniką włącznie. Wśród najważniejszych są muzyka oratoryjna, na chór a cappella, symfonie, koncerty (fortepianowy, fletowy, obojowy, klarnetowy, akordeonowy, na kwartet smyczkowy i orkiestrę, na fortepian na 4 ręce i orkiestrę smyczkową, concertino na wiolonczelę i smyczki) oraz utwory na instrument z orkiestrą (bandoneon, saksofon, skrzypce, fortepian, perkusja), utwory kameralne (sonaty: altówkowa, skrzypcowa, klawesynowa, na 2 skrzypiec), kwartety smyczkowe, utwory na różne składy, solowe utwory fortepianowe oraz na inne instrumenty (flet, obój, organy), muzyka elektroniczna, w tym z udziałem instrumentów, muzyka do telewizji, teatru, dla dzieci i in. Jego muzyka jest wykonywana przez wielu czołowych artystów w kraju i zagranicą oraz nagrywana na płyty.