Aleksandra Kupczyk

urodziła się w 1982 w Warszawie. W 2005 uzyskała dyplom Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Krzysztofa Bąkowskiego.

Doskonaliła swoje umiejętności podczas wirtuozowskich kursów muzycznych, m.in. w Łańcucie, Żaganiu, Nowym Sączu, Zakopanem u takich profesorów jak: Roman Totenberg, Robert Szreder, R. Gwasilija, Mirosław Ławrynowicz, Jadwiga Kaliszewska, W. Jakubowska, Antoni Cofalik, A. Grudzień, Tadeusz Gadzina, Andrzej Bauer. W dziedzinie kameralistyki kształciła się pod kierunkiem wybitnych profesorów takich jak: Andrzej Bauer, Krzysztof Bąkowski, Krystyna Borucińska, Paweł Łosakiewicz, Kazimierz Michalik, Maciej Paderewski, Piotr Reichert. W 2004 wzięła udział w Międzynarodowym Kursie Mistrzowskim Muzyki Kameralnej w Weikersheim (Niemcy), gdzie pracowała pod kierunkiem Artemis Quartet oraz prof. Inge Susann Römhild.

Zwyciężyła w Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Łodzi w 2004 (z kwartetem smyczkowym Kwarttet), a także zdobyła m.in. III miejsce i wyróżnienie dla najmłodszego laureata (nagroda specjalna im. A. Januszajtis) w Konkursie Młodych Skrzypków im. St. Serwaczyńskiego w Lublinie (1993), V miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu (1994), III miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Skrzypiec w Olsztynie (1995). W roku 1996, w wieku zaledwie 13 lat, zakwalifikowała się do finału Międzynarodowego Konkursu im. J.P. Perennoud w Wiedniu (kategoria wiekowa do 30 lat), a w 2000 zdobyła II miejsce na XXVI Konkursie Bachowskim im. St. Hajzera w Zielonej Górze. W 2004 znalazła się w gronie półfinalistów IV Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie.

Kilkakrotnie występowała jako solistka i kameralistka w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego oraz z orkiestrą Filharmonii w Koszalinie i Olsztynie. Występowała z recitalami w Polsce i wielu krajach Europy.

Wystąpiła w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Łańcuch”, a także jako solistka i muzyk Orchestra Sinfonica Giovanile Internazionale w Katanii. Od 2002 występuje także w orkiestrze, co jest jej pasją. W latach 2002-2003 była koncertmistrzem Polskiej Orkiestry Jeunesses Musicales, natomiast w latach 2004-2005 pełniła obowiązki II-go koncertmistrza w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Od 2005 pracuje w Filharmonii Narodowej w grupie pierwszych skrzypiec. W 2013 była koncertmistrzem w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W 2015 zdała egzamin na stanowisko koncertmistrza Teatru i Opery Narodowej w Warszawie.

W uznaniu szczególnych osiągnięć dwukrotnie otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna (1995,1996). W 2001 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dokonała nagrań archiwalnych dla niemieckiego radia SWR, jak również Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.