Joanna Opalińska

ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj. Podczas studiów kształciła się również w klasie kameralistyki prof. Krystyny Borucińskiej.

Wielokrotnie wyróżniana i nagradzana na przesłuchaniach oraz konkursach muzyki kameralnej.

Prowadzi działalność estradową jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą, biorąc udział w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych, jak festiwale Musica Antiqua Europae Orientalis, Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Baltic Sea Festival, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, La Folle Journée, Musica Polonica Nova.

Współpracuje z orkiestrami Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa i Sinfonietta Cracovia, pod batutą dyrygentów, jak: Jerzy Semkow, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Marc Minkowski, Jacek Kaspszyk, Etienne Siebens, Michael Francis, John Axelrod.

Jest wykładowcą na Wydziale Reżyserii Dźwięku oraz na Wydziale Instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie jest w trakcie realizacji przewodu doktorskiego na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów tejże uczelni.

Za swoją działalność została uhonorowana nagrodą Rektora w 2011.

Wspólnie z klarnecistką Krystyną Sakowską współtworzy duet Warsaw Modern Duo. Artystki nagrały płytę z muzyką kameralną Pawła Mykietyna, która ukazała się w 2013.

W 2016, razem ze skrzypaczką Anną Kwiatkowską, wydała płytę Eidos, na której znalazły się utwory czołowych europejskich kompozytorek, m.in.: Agaty Zubel, Kaij Saariaho oraz Olgi Neuwirth. Płyta otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2017 w kategorii "Muzyka kameralna”.