Paweł Pańta

jest wybitnym polskim kontrabasistą i gitarzystą basowym. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego oraz Studium Jazzowe Zbigniewa Wegehaupta.

W 1995 był członkiem Gustav Mahler Jugendorchester, prowadzonej przez wybitnego dyrygenta Claudio Abbado.

W latach 1996-98 współpracował z orkiestrą Philharmonie der Nationen, z którą zagrał ponad 100 koncertów.

Od wielu lat jest członkiem kwintetu I Solisti di Varsavia, współpracuje także z kwartetem Prima Vista. Wielokrotnie koncertował z wybitnymi solistami, jak: Piotr Paleczny, Karol Radziwonowicz, Władysław Kłosiewicz, Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, Jadwiga Kotnowska i wielu innych. Uczestniczył w nagraniu wielu płyt, zarówno muzyki klasycznej, jazzowej, jak i rozrywkowej. Współpracował również z czołówką polskiego jazzu oraz artystami scen teatralnych. Był członkiem Andrzej Kurylewicz Trio. Obecnie jest aktywny w zespołach Janusza Bogackiego, Gary’ego Guthmana, Wojciecha Gogolewskiego i Filipa Wojciechowskiego.

Paweł Pańta rozpoczął w 2001 najważniejszy etap muzycznej kariery – współpracę z Włodek Pawlik Trio, z którym nagrał następujące albumy: Sonety Szekspira, Anhelli, Tykocin, Struny na Ziemi, Wieczorem.

Zwieńczeniem wspólnej pracy było zdobycie nagrody Grammy 2014 za album Night in Calisia.