Mariusz Rutkowski

jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie M. Szraiber (fortepian) oraz M. Nosowskiej (kameralistyka).

Laureat wielu konkursów z zakresu kameralistyki fortepianowej, m.in. Nagrody Polskiego Radia im. J. Lefelda w Konkursie im. I.J. Paderewskiego (Bydgoszcz 1999, 2006), nagrody dla najlepszego pianisty w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki (Warszawa 2001).

W latach 2007-2009 pełnił funkcję kierownika wokalnego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Koncertuje z najwybitniejszymi solistami w kraju i za granicą.

Dokonał nagrań dla firmy fonograficznej DUX oraz Polskiego Radia, m.in. W. Żeleński Pieśni z Jadwigą Rappé (nagroda Fryderyk 2006); S. Niewiadomski Pieśni, I.J. Paderewski Pieśni z Jadwigą Teresą Stępień, A. Jastrzębska Chamber music z Jadwigą Kotnowską; A. Kulikowski Utwory kameralne z zespołem Camerata Vistula (pierwsze nagranie w historii fonografii); I.J. Paderewski Pieśni z Anną Radziejewską (pierwsza rejestracja wszystkich pieśni kompozytora w historii światowej fonografii, nominacja do nagrody Fryderyk 2007); The power of emotions z Patrycją Piekutowską; Fantaisie z Agatą Igras-Sawicką (nominacja do nagrody Fryderyk 2009); K. Szymanowski Pieśni z Anną Radziejewską (nagroda Prix Spécial Academie De Disque Lyrique, płyta wyróżniona przez Arte TV, Francja oraz nominacja do nagrody Fryderyk 2008); B. Martinů Chamber Music z Agatą Igras-Sawicką, Bartłomiejiem Niziołem i Marcinem Zdunikiem (nominacja Fryderyk 2010), Lutosławski Complete Songs z Anną Radziejewską.

Pianista nagrał także wiele programów telewizyjnych, w tym 15 odcinków Wokół wielkiej sceny dla TVP1.

W tym roku otrzymał paryską nagrodę „Złoty Orfeusz” za najnowsze nagrania płytowe.