Neopolis Baltic Orchestra

– orkiestra kameralna ze Szczecina z ośmioletnim dorobkiem artystycznym, pracująca autonomicznie – bez dyrygenta, wykonawca ponad 350 koncertów w Polsce i za granicą, organizator Baltic Neopolis Festival, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, laureat Fryderyka 2015,pierwszy polski uczestnik prestiżowej Toyota Classic Tour 2016 po Azji.

Orkiestra powstała w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów i, jako unikalna w skali kraju inicjatywa, szybko zyskała sobie sympatię publiczności oraz pochlebne recenzje krytyków. Współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, m.in. Krzysztofem Pendereckim, Pawłem Łukaszewskim, Mikołajem Góreckim, Danielem Stabrawą, Tomaszem Tomaszewskim, Danielem Rowlandem czy Carmine Lauri.

Dyrektorem artystycznym BNO jest światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev (Covent Garden Royal Opera House w Londynie).

Orkiestra otrzymała Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności (2014), Fryderyka 2015 w kategorii „Album roku muzyka kameralna” oraz nominację do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin (2016).

Uczestniczyła w renomowanych festiwalach, m.in.: Śląskie Lato Muzyczne, Międzynarodowy Festiwal Harmonia Moraviae, Pažaislis Music Festival, Szczecin Music Fest oraz występowała w salach koncertowych Europy (Niemcy, Czechy, Hiszpania) i Azji (Chiny).

W 2016, jako pierwsza i jedyna polska orkiestra, uczestniczyła w prestiżowej trasie koncertowej Toyota Classics Tour promującej muzykę klasyczną w Azji.

Zespół ma w dorobku pięć albumów, głównie z twórczością polskich kompozytorów: Ego Sapientia, Paweł Łukaszewski & Mikołaj Górecki, Sonatina für Alina, Paweł Łukaszewski Musica Sacra 5 oraz wyjątkowe wydawnictwo z muzyką Carla Loewego Tribute to Carl Loewe.

Emanuel SALVADOR, opisany przez „Strad Magazine” jako jeden z najlepszych portugalskich skrzypków swojego pokolenia.  Występował jako solista, kameralista i koncertmistrz na czterech kontynentach. Po studiach w rodzimej Portugalii przeniósł się do Londynu, gdzie ukończył Guildhall School of Music and Drama i Royal College of Music. Jego wieloaspektowa kariera realizuje się poprzez występy solowe z ponad 30 orkiestrami (m.in. Brazylijską Orkiestrą Narodową, Florencką Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Krasnojarską, Orkiestrą Radia Meksyk), występy festiwalowe, wysoko oceniane przez krytyków nagrania płytowe oraz prowadzenie kursów mistrzowskich na całym świecie. Artysta pełnił funkcję koncertmistrza Orquestra do Norte w latach 2005-2014, obecnie piastuje to stanowisko w Baltic Neopolis Orchestra. Jako gościnny koncertmistrz współpracuje również z Hiszpańska Orkiestrą Narodową, Seol Classical Players i orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej.