Opium String Quartet

to jeden z czołowych polskich kwartetów smyczkowych.

O.S.Q istnieje nieprzerwanie od 2004 roku, kiedy to zadebiutował na letnim festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, zdobywając entuzjastyczne recenzje. Największe uznanie i rozgłos zdobył dzięki ogromnemu zaangażowaniu w promowanie muzyki polskiej. W repertuarze O.S.Q, oprócz dzieł klasycznych, znajdziemy wiele utworów kompozytorów polskich, począwszy od Fryderyka Chopina przez Karola Szymanowskiego, Witolda Maliszewskiego po twórców współczesnych, takich jak Grażyna Bacewicz, Sławomir Czarnecki, Wojciech Kilar, Bartosz Kowalski-Banasewicz, Andrzej Krzanowski, Maciej Małecki, Piotr Moss, Tomasz Opałka, Dariusz Przybylski, Stanisław Radwan, i wielu innych.

Kwartet ma na swoim koncie liczne prawykonania muzyki współczesnej, zaś sami kompozytorzy chętnie dedykują kwartetowi swoje utwory. Dla Opium String Quartet powstały między innymi: Suita Polska, III Kwartet smyczkowy orazSen Fryderyka Macieja Małeckiego, Fantazja na tematy polskie na kwartet smyczkowy i Orkiestrę koreańskiego kompozytora Eunho Changa, oraz – upamiętniająca rocznicę Powstania Warszawskiego –Elegia Joanny Bruzdowicz.

Każda z płyt kwartetu z muzyką polskich kompozytorów prezentuje odmienne style i gatunki muzyczne, przybliżając słuchaczom utwory, które nigdy wcześniej nie zostały nagrane. Debiutancka płyta zespołu Back to Melody z muzyką Wojciecha Kilara, Macieja Małeckiego i Sławomira Czarneckiego uzyskała nominację do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii Debiut Fonograficzny.Wydana w roku 2012 druga płyta kwartetu, zawierająca wyłącznie premiery fonograficzne, poświęcona została twórczości Macieja Małeckiego. Kolejny premierowy album Chagall for Strings z utworami Piotra Mossa inspirowany malarstwem Marca Chagalla oraz gościnnym udziałem Jadwigi Rappé, ukazał się w roku 2013 i został nagrodzony przez Polską Akademię Fonograficzą statuetką Fryderyk 2014 w kategorii Album Roku - Muzyka Współczesna.

Kwartet współpracuje z wybitnymi muzykami i aktorami, m.in. z Teresą Budzisz-Krzyżanowską, Krzesimirem Dębskim, Pawłem Gusnarem, Janem Nowickim, Włodkiem Pawlikiem, Jadwigą Rappé, Anną Seniuk, Tomaszem Stańko, Tomaszem Strahlem i Jerzym Zelnikiem. Wielokrotnie uczestniczył w nagraniach muzyki do spektakli w Teatrze Narodowym w Warszawie. Jest także twórcą programów autorskich: Krzyż–drzewo kwitnące,Ocalone dźwięki, oraz Tango Therapy.

OSQ uczestniczył w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych i festiwalach na terenie całego kraju, jak: Warszawskie Spotkania Muzyczne, Warszawska Jesień, Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina, Portrety Kompozytorów, Sygnowano – Fabryka Trzciny, ...i Lutosławski, Łańcuch IX, Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, Gala Fryderyków 2011, Międzynarodowy Festiwal Gwiazd FORTE piano w Toruniu, Muzyczny Festiwal w Łańcucie, czy Wielokulturowy Festiwal Galicja. Występował również w wielu renomowanych salach koncertowych w Polsce i za granicą.

W czerwcu 2014, na zaproszenie francuskiej fundacji ProQuartet, zespół wziął udział w festiwalu Rencontres Musicales en Seine en Marne et dans L’Yonne,\ oraz Akademii Mistrzowskiej pod kierunkiem Natalii Prischepenko, do której zakwalifikował się spośród kilkudziesięciu kwartetów europejskich.

Opium String Quartet tworzą cztery absolwentki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny). Wszystkie kameralistki pochodzą z rodzin o bogatych tradycjach muzycznych i artystycznych.

Więcej informacji o kwartecie na stronie www.opium.art.pl