Kwartet Wilanów

powstał w 1967. Od 1969 zyskał nazwę Kwartetu Wilanowskiego, wiążącą się z jego koncertami w dawnej rezydencji Jana III Sobieskiego. Obecnie, aby ujednolicić brzmienie nazwy w różnych językach, przyjął nazwę Kwartet Wilanów. Występował we wszystkich krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Meksyku, Brazylii, Peru, Wenezueli i Kolumbii. Brał udział w wielu ważnych festiwalach, m.in. w Warszawie, Wiedniu, Grazu, Berlinie, Stuttgarcie, Helsinkach, Paryżu, Dreźnie, Patras, Montrealu, Cannes, La Chaise Dieux, Bergen, Joliette.

W 1971 zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. J. Haydna w Wiedniu, w 1972 - srebrny medal na Biennale w Bordeaux, w 1973 - III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Monachium. Repertuar zespołu, obok pozycji klasycznych zawiera liczne dzieła kompozytorów XX wieku, m.in. Bairda, Bartóka, Barbera, Berga, Crumba, Małeckiego, Meyera, Lutosławskiego, Pendereckiego, Słowińskiego, Sznittkego, Szostakowicza.

Kwartet występował wielokrotnie na Warszawskiej Jesieni; w 1983 otrzymał nagrodę krytyków SPAM „Orfeusz” za najlepsze wykonanie muzyki polskiej na XXVI festiwalu (V Kwartet smyczkowy Meyera). W 1986 i 1990 został laureatem nagrody ZKP.

Dotychczas nagrał ponad 30 płyt kompaktowych, m.in. dla takich firm jak Acte Préalable, Accord, Tudor, Pro Viva, Calig, Olimpia, Col Legno, Sonoton, Polskie Nagrania i Tonpress. Od 1990 Kwartet znalazł stałe miejsce do pracy w Staromiejskim Domu Kultury. W 1990 płyta CD nagrana dla Accordu Witold Lutosławski - Musique de chambre otrzymała prestiżową nagrodę Diapason d’Or francuskiego pisma muzycznego „Diapason”. W 1996 roku to samo pismo wyróżniło nagranie kwartetów Griega (też dla Accordu) przyznaniem pięciu gwiazdek. W 2001 płyta z utworami kameralnymi Krzysztofa Meyera nagrana przez Wilanów i Elżbietę Gajewską dla Acte Préalable została uznana przez pismo „Muzyka 21” płytą grudnia 2001.

Przez wiele lat kwartet współpracował ze szwajcarskim klarnecistą Eduardem Brunnerem (kilkanaście wspólnych płyt!), a także z fińskim pianistą i dyrygentem Ralfem Gothoni. Ostatnio Wilanów współpracuje z wybitnymi muzykami jazzowymi m.in. z pianistą Adamem Makowiczem.

W 2017 Kwartet obchodzi 50 rocznicę działalności koncertowej.

Tadeusz GADZINA studiował grę na skrzypcach w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie u Zenona Bąkowskiego. Kształcił się ponadto w Guildhall School of Music and Drama w Londynie u Yehudi Menuhina i Yfraha Neamana. Jest laureatem międzynarodowych konkursów: Sibeliusa w Helsinkach (1970), Paganiniego w Genui (1971), Wieniawskiego w Poznaniu (1972), Flescha w Londynie (1974), Królowej Elżbiety w Brukseli (1976). W 1973 roku zdobył złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu Laureatów w Plewen (Bułgaria). Jest uznanym i cenionym pedagogiem; prowadzi kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Od 2002 jako „professor of residence” corocznie prowadzi kursy mistrzowskie w Morningside Music Bridge w Calgary w Kanadzie. W 2012 otrzymał „Nagrodę za Zasługi dla Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina”.

Paweł ŁOSAKIEWICZ studiował w latach 1967-71 grę na skrzypcach w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie u Ireny Dubiskiej. Występował jako solista w wielu miastach Polski, dokonał licznych nagrań radiowych. Nagrał dwie płyty, w tym jedną solową dla wytwórni amerykańskiej. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie od wielu lat pełni różne funkcje kierownicze na wydziale instrumentalnym.

Ryszard DUŹ studiował grę na altówce w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu u Jana Michalskiego. W 1975 zdobył I nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Altowiolistów w Poznaniu. W tym samym roku jako prymariusz Kwartetu im. Stanisława Barcewicza był laureatem Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych w Colmar we Francji. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie w klasach altówki i kameralistyki. Członek Kwartetu od 1977.

Marian Wasiółka po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Kazimierza Wiłkomirskiego brał udział w kursach mistrzowskich u Radu Aldulescu i Paula Tortelier. W latach 1964-79 był koncertmistrzem orkiestr krajowych (Bydgoszcz, Poznań) i zagranicznych  (Antwerpia, Kair, Hamburg, Herford), w tym w latach 1976-79 Filharmonii Narodowej. Dokonał licznych solistycznych nagrań radiowych, np. dla NDR (koncert wiolonczelowy Dworzaka), MDR i Polskiego Radia. Członek Kwartetu od 1977.

W tegorocznej edycji Festiwalu, w zastępstwie Mariana Wasiółki, na wiolonczeli zagra Olga Łosakiewicz-Marcyniak.

Olga ŁOSAKIEWICZ-MARCYNIAK, dyplom z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie wiolonczeli profesorów Kazimierza Michalika oraz Andrzeja Bauera otrzymała w 2005 roku.

Głównym nurtem jej działalności artystycznej jest kameralistyka.

W roku 2004 zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, w kategorii kwartet smyczkowy.

Od lat współpracuje ze Sceną Kameralną i Sceną Studio Teatru Narodowego w Warszawie oraz Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Płocku.

W roku 2006 wzięła udział w międzynarodowym tournée Oktetu Wiolonczelowego Conjunto Ibérico pod dyrekcją Eliasa Arizcurena, koncertując w Europie, USA oraz Meksyku.

Od roku 2004 współpracuje z Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego a od 2009 roku związana jest również z orkiestrą kameralną Sinfonia Viva prowadzoną przez Tomasza Radziwonowicza.

Od roku 2004 współtworzy Opium String Quartet, z którym nagrała trzy płyty poświęcone polskim kompozytorom. Pierwszy album Back to Melody otrzymał nominację Akademii Fonograficznej do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii „Debiut Fonograficzny”,  a ostatni Chagall for Strings, nagrodę Fryderyk 2014 w kategorii: muzyka współczesna.

W kwietniu 2016 roku rozpoczęła współpracę z „Kwartetem Wilanów”, występując podczas jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Zespołu.