XXVIII WARSZAWSKIE SPOTKANIA MUZYCZNE

10-17 maja 2014

 

10 maja 2014, sobota, godz. 19.00  Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego

 

                        Jarosław Bręk – baryton

                        Leszek Lorent – perkusja

                        Maciej Nerkowski – głos 

                          Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus  

                        Krzysztof Słowiński – dyrygent

 

Grzegorz Duchnowski Radianty na orkiestrę (2007)*

Marcin  Błażewicz  Kali-yuga  na perkusję solo, głos męski i 28 instrumentów (2013/2014)**

***

Władysław Słowiński Łódeczka Charona - 5 Pieśni  do słów Tadeusza Różewicza na baryton i orkiestrę kameralną (2013/2014**)

                                   Obcy człowiek

                                   Powrót

                                   Klatka

                                   Noc

                                   Czas na mnie                         

Tomasz Jakub Opałka II Symfonia – Emerge na orkiestrę symfoniczną (2014)**

 

11 maja 2014, niedziela, godz. 18.00        Zamek Królewski, Sala koncertowa

 

                        Kwartet Wilanów w składzie:

                                   Tadeusz Gadzina – skrzypce

                                   Paweł Łosakiewicz – skrzypce

                                   Ryszard Duź – altówka

                                   Marian Wasiółka - wiolonczela

 

Andrzej Panufnik Kwartet smyczkowy nr 3 „Wycinanki” (1990)

Carlos Malcolm Beny More Redivivo (1973)

Zbigniew Bagiński IV Kwartet smyczkowy (2013)*

***

Paweł Łosakiewicz Duo concertare (2012)

I.                  Pocco allegro maestoso

II.                 Andante recitativo

III.                Funebre, ad libitum – improvisanto

IV.                 Andante comodo

V.                 Aleatori ci - fugato

Zbigniew Bujarski  Kwartet na otwarcie domu (1980)

 

12 maja 2014, poniedziałek, godz. 19.00  Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego

 

                        Marek Bracha – fortepian

                        Agata Szymczewska – skrzypce

                        Trio fortepianowe w składzie:

                                   Agata Szymczewska – skrzypce

                                   Magdalena Bojanowicz – wiolonczela

                                   Grzegorz Skrobiński - fortepian

 

Jerzy Bauer Trio fortepianowe nr 2 -  la serietàe leggerezza (powaga i lekkość) (1995)

Introdukcja (dość poważna)

Część główna (znacznie mniej poważna)

Interludium (klasyfikacja wg uznania odbiorców)

Finale - połączone attaca z Interludium  (poza klasyfikacją).

Ignacy Zalewski Sonata skrzypcowa (2013)*

***

Dymitr Szostakowicz Trio fortepianowe No. 2  (1944)

Andante

Allegro con brio

Largo

Allegretto

 

Andrzej Panufnik Pentasonata na fortepian (1984)

 

13 maja 2014, wtorek, godz. 19.00 Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego

 

                        Zespół We4 w składzie:

                                               Karol Szymanowski – wibrafon

                                               Piotr Biskupski – perkusja

                                               Grzegorz Nadolny – kontrabas/bas

                                               Wojciech Milewski – harmonijka chromatyczna

                                              

Standardy muzyki jazzowej we własnej aranżacji – promocja płyty WE4 – Harmonijnie

 

14 maja 2014, środa, godz. 19.00 Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego

 

                       Łukasz Długosz – flet                                              

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus

Anna Duczmal-Mróz – dyrygent

 

Bartosz Kowalski Prismatic Shapes na orkiestrę smyczkową (2012)

Miłosz Bembinow Mała fantazja na orkiestrę smyczkową (2003)

Saverio MercadanteKoncert fletowy e-moll op. 57 nr 2

Allegro maestoso

Largo

Rondo Russo (allegro vivace scherzando)

Dariusz Przybylski Red, Yellow, Red. Hommage a Mark Rothko  for 22 strings (2012)

Jerzy Maksymiuk Dedykacje na orkiestrę smyczkową (2013)*

Adam Sławiński Muzyka na smyczki (2013)**

 

15 maja 2014, czwartek, godz. 19.00          Zamek Królewski, Sala Wielka

 

                        Polski Chór Kameralny

                        Jan Łukaszewski - dyrygent

Pieśni żartobliwe

 

 

Zbigniew Penherski Cztery utwory bez słów na chór mieszany a cappella (2014)**

Marcato I

Marcato II

Marcato III

Marcato IV

Alicja Gronau The Struggle Between Winter and Summer for mixed choir (2014)**

Jan Oleszkowicz Zaświat na chór mieszany a cappella (2014)**

Anna Ignatowicz-Glińska Skotopaska 1: Małmazja świeci  na chór mieszany a cappella (2014)**

***

Benedykt Konowalski Pianista Fikus –ballada żartobliwa na chór mieszany a cappella  (2014)**

Maciej Małecki Trzy pieśni do słów Jana Kochanowskiego (2014)**

Serce roście patrząc na te czasy

Na zdrowie

Na lipę

Maria Pokrzywińska Cztery figliki na chór a cappella do słów Mikołaja Reja (2014)*

Żona męża barzo żałowała

                                               Odmiana w lekarstwie

                                               Pokuta żony z mężem

                                               Nowiny z dupnych gór

Krzesimir Dębski Altruitki, Rajzefiberki i inne na chór mieszany a cappella do tekstów Wisławy Szymborskiej (2014)**

 

16 maja 2014, piątek, godz. 19.00   Zamek Królewski, Sala Wielka

 

                       MORE HISPANO – VICENTE PARRILLA w składzie:

           Vicente Parrilla – flety proste, dyrygent

           Rami Alqhai – viola da gamba

           Juan Carlos Rivera – lutnia

           Javier Núñez – klawesyn

 

Glosy i improwizacje

Sztuka zdobienia* muzyki włoskiego i hiszpańskiego renesansu

 

Antoine Busnoys (ca. 1430-a.1492) Fortuna disperata*                            

Marchetto Cara (ca. 1465-1525) Chime dara piu pace*                            

Bartolomeo Tromboncino (ca. 1470-d.1534) Per dolor me bagno il viso*

Josquin Desprez (c.1450-1521) Mille regretz*                                            

Philippe Verdelot (ca.1480-ca.1530) Igno soave*                                      

Philippe Verdelot Madonna per voi ardo*                          

Anon., (pub. 1576) Une jeune fillette*         

P.R. dit Sandrin (ca. 1490-d. 1560) Doulce Memoire*       

Vicente Parrilla Contrapunto sobre Ave Maris Stella

Barbara Strozzi / improvisation Passacaglia

Improvisation Ciaccona

Partytury utworów z ozdobieniami V. Parrilli dostępne są nieodpłatnie na stronie http://prrll.com/glosascdscores

17 maja 2014, sobota, godz. 17.00  Podchorążówka, Łazienki Królewskie

Dariusz Jakubowski - aktor

            Kawalerowie Błotni w składzie:

                    Krzysztof Knittel –  instrumenty elektroniczne 

Jerzy Kornowicz –  fortepian

Ryszard Latecki –  trąbka, harmonium, małe instrumenty 

Mieczysław Litwiński –  altówka, cytra smyczkowa, harmonium, śpiew 

Tadeusz Sudnik –  groovebox i efekty 

Tadeusz Wielecki –  kontrabas

Grzegorz Mańko – reżyseria dźwięku

Wojciech Błażejczyk – transformacja dźwięku

Beata Chwedorzewska – reżyseria

 

Kawalerowie Błotni Drzewa, ptaki, ogrody – Kawalerowie w raju. Pieśni niewinności i pieśni doświadczenia. Spektakl muzyczny do tekstów Josifa Brodskiego i Williama Blake’a (2013**)

 

KONCERT GOŚCINNY

17 maja 2014, sobota, godz. 19.30 Podchorążówka, Łazienki Królewskie

#PANUFNIK REVISED***

Pejzaż ze snów w utworach i improwizacjach na tematy z Andrzeja Panufnika oraz polskie prawykonanie odnalezionego sekstetu "Triangles".

#ENSEMBLE w składzie:

Ania Karpowicz - flet

Jagoda Sudujko - flet

Aleksander Dębicz - fortepian

Krzysztos Kozłowski - fortepian

Paweł Janas - akordeon

Wanda Franek - alt

Agnieszka Guz - skrzypce

Dominik Płociński - wiolonczela

oraz goście:

Seweryn Zapłatyński - flet

Magdalena Bojanowicz - wiolonczela

Bartosz Koziak - wiolonczela

Mateusz Żaboklicki – prowadzenie koncertu

 

Część I

 

Improwizacja No. 1 na tematach z Hommage a Chopin Andrzeja Panufnika

"Brzdęk Ferajna

Marta Grzywacz - wokal

Ania Karpowicz - flet

Paweł Janas - akordeon (taśma)

Krzysztof Kozłowski - fortepian

 

Andrzej Panufnik Trio fortepianowe op. 1 (1934-1945-1977)

Agnieszka Guz - skrzypce

Bartosz Koziak - wiolonczela

Krzysztof Kozłowski - fortepian

 

Improwizacja na tematach z Pentasonaty Andrzeja Panufnika

Aleksander Dębicz - fortepian

 

***

Andrzej Panufnik Dreamscape  (Pejzaż ze snów) - wokaliza na mezzosopran i fortepian  (1976-77)

Wanda Franek - alt

Aleksander Dębicz - fortepian

 

Improwizacja No. 2 na tematach z Old Polish Suite Andrzeja Panufnika

"Brzdęk Ferajna

Marta Grzywacz - wokal

Ania Karpowicz - flet

Paweł Janas - akordeon (taśma)

Krzysztof Kozłowski - fortepian

 

Andrzej Panufnik Triangles (Trójkąty) na 3 flety i 3 wiolonczele (1971-72)*

Seweryn Zapłatyński - flet

Ania Karpowicz - flet

Jagoda Sudujko - flet

Dominik Płociński - wiolonczela

Magdalena Bojanowicz - wiolonczela

Bartosz Koziak - wiolonczela

 

IMPREZA TOWARZYSZĄCA

Piątek, 16 maja, godz. 16.30, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Sala koncertowa

Beata Bolesławska-Lewandowska Andrzej Panufnik Tradycja i nowoczesność - prezentacja nowego portalu internetowego www.panufnik.polmic.pl

Janusz Wawrowski - skrzypce
Magdalena Bojanowicz - wiolonczela
Bartłomiej Kominek - fortepian

Andrzej Panufnik Trio fortepianowe op. 1  (1934)

 

 

*        prawykonanie

**   prawykonanie – utwór zamówiony w ramach programu operacyjnego „Kolekcje - Zamówienia kompozytorskie”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca
      

*** Wykonanie utworów Andrzeja Panufnika odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”. Celem programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje” jest zachęcenie polskich artystów wykonawców do sięgania po nowy repertuar oraz popularyzacja twórczości polskich kompozytorów rzadko goszczących lub słabo rozpowszechnionych w polskim życiu muzycznym. W ramach programu artyści włączają do swojego repertuaru koncertowego i pierwszy raz wykonują publicznie utwory wskazanych w danej edycji kompozytorów. W IV edycji programu „Nowe interpretacje” wskazani kompozytorzy to Marcin Mielczewski, Juliusz Zarębski i Andrzej Panufnik.