Warszawskie Spotkania Muzyczne – doroczny festiwal muzyki dawnej i nowej – istnieje od 1986 roku. Jego twórcą i dyrektorem jest kompozytor Władysław Słowiński, a organizatorem Festiwalu jest Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich. Największy wkład w finansowanie Festiwalu ma, od momentu jego powstania, Urząd Miasta Warszawy.

Warszawskie Spotkania Muzyczne to jeden z najważniejszych festiwali prezentujących muzykę dawną i muzykę nową i pierwszy, który przyjął taką formułę.  O jego dużym znaczeniu świadczy choćby rosnące z roku na rok zainteresowanie artystów polskich i zagranicznych składających swoje oferty wykonawcze. Festiwal od lat szczyci się udziałem świetnych wykonawców i ciekawym doborem repertuaru, a z roku na rok „nabiera tempa” i trafia do gustu coraz większej liczby słuchaczy.

Zgodnie z formułą programową zawartą w podtytule Festiwal prezentuje ważne dzieła muzyki dawnej i nowej oraz promuje najnowsze dzieła kompozytorów współczesnych, tworzone w dużej części dla Festiwalu, co stanowi niewątpliwie o jego wyjątkowości.

Od 2010 roku Festiwal rozpoczął prezentację muzyki jazzowej, co jest dość nietypowe, ale ciekawe. I tak - w 2010 wystąpił legendarny String Connection, a w 2011 znakomity niemiecki Thärichen’s Tentett (recenzja z koncertu zespołu podczas Festiwalu znajduje się w załącznikach do niniejszej oferty), w 2012 pianista jazzowy Maciej Masecki, który w fascynujący, choć kontrowersyjny sposób dokonał dekonstrukcji Sonat Scarlattiego, a w 2014 zespół We4 z promocją swojej najnowszej płyty – We4 – Harmonijnie (z wibrafonem i harmonijką ustną w rolach głównych).

Wśród innych dotychczasowych wykonawców Festiwalu, poza czołówką artystów polskich, wymienić należy zespoły: The King’s Singers, Musica Antiqua Köln, Musica Reservata de Barcelona, Discantus, Alla Francesca, Chór Moskiewskiego Kremla, More Hispano czy La Morra, z solistów: Ivan Monighetti, czy Alena Baeva.

Program Festiwalu ustalany jest przez jego Radę Programową składającą się z wybitnych specjalistów – kompozytorów i muzykologów. W jej skład wchodzą: prof. Michał Bristiger, Paweł Gancarczyk, Małgorzata Gąsiorowska (muzykolodzy), Edward Sielicki, Adam Sławiński i Władysław Słowiński (kompozytorzy i teoretycy muzyki).

Koncerty dotychczasowych edycji Festiwalu były transmitowane bądź retransmitowane przez Polskie Radio, także w ramach współpracy EBU (Europejskiej Unii Nadawców), co niewątpliwie przyczynia się do promocji oferty kulturalnej Warszawy, a tym samym jej samej,  za granicą.

Na program 29. edycji Festiwalu złożą się koncerty:

Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus pod dyr. Krzysztofa Słowińskiego (w programie 4 prawykonania, w tym dwóch utworów powstałych w ramach programu „Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie;
 
Kwartetu Wilanów, goszczącego na wszystkich dotychczasowych edycjach Festiwalu;
 
ATOM String Quartet – jazzowego kwartetu smyczkowego, jednego z najciekawszych kwartetów smyczkowych na świecie, uczestnika najbardziej prestiżowych festiwali jazzowych, jak: Berliner Jazztage, Ethno Jazz Festival, Jazz Baltica, Festival Veranos de la Villa Madrid i innych.
 
Hashtag Ensemble – zespołu, który powstał w 2013 roku, a już odnosi wielkie sukcesy propagując twórczość polskich kompozytorów współczesnych, obok uznanych i cenionych od wielu lat – tych reprezentujących najmłodsze pokolenie. W swoim dorobku zespół ma łącznie ponad 70 prawykonań polskich utworów, a także 103 nagrody w konkursach jako wykonawcy muzyki klasycznej oraz występy na 78 polskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych;
 
Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus z trzema prawykonaniami, w tym dwóch utworów zamówionych w ramach programu „Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie”, przy czym jeden z nich to fantazja koncertująca na bandoneon i orkiestrę smyczkową, rzecz w muzyce współczesnej dość osobliwa;
 
Chóru A Cappella Leopolis ze Lwowa pod dyr. Ludmiły Kapustiny z muzyką cerkiewną kompozytorów ukraińskich i polskich (utwory z przełomu XVII i XVIII w.;
 
sekstetu wokalnego proModern, który wykona powstałe w ramach programu „Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie” pieśni do sonetów Szekspira. Sonety, będące perłami poezji, są zadziwiająco niewyeksploatowane dla polskiej muzyki współczesnej. Program koncertu, który spojrzy na Szekspira z wielu punktów artystycznej kreacji, rysujący zróżnicowane odcienie, przedstawiający wachlarz rodzimej wrażliwości muzycznej, jawi się jako niezwykle atrakcyjny dla słuchacza. Podczas koncertu proMODERN zaśpiewa kompozycje Miłosza Bembinowa, Andrzeja Borzyma jr., Krzesimira Dębskiego, Krzysztofa Herdzina, Anny Ignatowicz-Glińskiej, Pawła Łukaszewskiego, Stanisława Moryty, Tomasza Opałki i Piotra Tabakiernika, zamówione w ramach programu „Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie”.