Jacek Grudzień

urodził się w 1961 w Warszawie. Studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej kompozycję pod kierunkiem prof. Włodzimierza Kotońskiego i improwizację fortepianową w klasie Szabolcsa Esztényi’ego. Brał udział w kursach kompozytorskich w Darmstadt, Kazimierzu, Patras i Dartington. W latach 1986-87 przebywał w Londynie na stypendium podyplomowym ufundowanym przez Witolda Lutosławskiego, gdzie studiował muzykę elektroniczną i system MIDI.

W 1988 został laureatem Konkursu Młodych Kompozytorów Polskich, w 1995 Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego na Gitarę Klasyczną. W 2003 utwór Ad Naan otrzymał rekomendację na Trybunie Kompozytorów UNESCO w Wiedniu.

W 2004 film z jego muzyką Tout un hiver sans feu w reżyserii Grega Zglinskiego otrzymał dwa wyróżnienia na Festiwalu Filmowym w Wenecji. W 2005 otrzymał nagrodę za muzykę do spektaklu Mary Stuart w rezyserii Remigiusza Brzyka na V Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji – „Dwa Teatry” w Sopocie. W 2010 otrzymał nagrodę Ministra Kultury za muzykę do spektakluT.E.O.R.E.M.A.T. w rezyserii Grzegorza Jarzyny. W 2012 otrzymał nagrodę za muzykę do spektaklu „Korzeniec” w reżyserii Remigiusza Brzyka na międzynarodowym festiwalu teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie.