Paweł Mykietyn

urodził się w 1971 roku. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie profesora Włodzimierza Kotońskiego.

W wieku 22 lat zadebiutował na festiwalu „Warszawska Jesień” utworem La Strada.

W 1995 utwór 3 for 13 – zamówienie Polskiego Radia – zdobył pierwsze miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w kategorii młodych kompozytorów.

W 1996 utwór Epifora zamówiony przez Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, zdobył pierwsze miejsce na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej UNESCO w Amsterdamie w kategorii młodych kompozytorów.

W styczniu 2000 otrzymał „Paszport Polityki”. W tym samym miesiącu jego kompozycja 3 for 13 była prezentowana na Midem Classique w Cannes.

W 2008 został pierwszym laureatem Nagrody Mediów Publicznych „OPUS”. W 2011 został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 został nagrodzony prestiżową nagrodą Prix France Musique SACEM za muzykę do filmu Essential Kiling Jerzego Skolimowskiego.

Paweł Mykietyn był założycielem i klarnecistą działającego w latach 1990-2005 zespołu Nonstrom, specjalizującego się w muzyce współczesnej.

Począwszy od 1996 skomponował muzykę do większości spektakli teatralnych w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Od 2008 prowadzi scenę muzyczną w Nowym Teatrze w Warszawie.

Jest autorem muzyki do wielu filmów fabularnych, za które był nagradzany między innymi podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni.

W 2015 miała miejsce premiera opery Czarodziejska Góra na podstawie Thomasa Manna.